Post

Pogotowie HVAC: Rozpoznanie powagi problemu z piecem

Piece zazwyczaj działają bezawaryjnie, jeśli są prawidłowo zainstalowane, testowane i konserwowane przez specjalistę HVAC. Ale może przyjść czas, że trzeba znać różnicę między regularnych usług naprawy pieca i awaryjnej naprawy pieca.

Jeśli mieszkasz w rejonie Cleveland, to rozumiesz, że w środku zimy piec musi być naprawiony w trybie awaryjnym. Niektóre problemy są bardziej niebezpieczne niż inne i wymagają bardziej natychmiastowej uwagi. Przy odrobinie dochodzenia, przekonasz się, że niektóre komplikacje są drobne do naprawienia, a inne wymagają wiedzy fachowej.

Nagłe wypadki pieca - Kiedy jest czas, aby wezwać profesjonalistę

 

1. Kwestie elektryczne wydają się być problemem

Elektryczność odgrywa kluczową rolę w tym, jak twój dom działa. Polegasz na systemie elektrycznym swojego domu, aby zapewnić moc, gdy jej potrzebujesz, a to może być zasilanie systemów ogrzewania i chłodzenia.

Światła nie powinny migotać, gdy system się włącza. Problemami elektrycznymi powinien zająć się specjalista. Zrozumienie podstaw działania instalacji elektrycznej może pomóc w identyfikacji i uniknięciu potencjalnych zagrożeń, ale nie pozostawia niczego przypadkowi.

Ten film wideo przygotowany przez Electrical Safety Foundation International (ESFI) zawiera krótkie wprowadzenie do różnych elementów instalacji elektrycznej w domu, zawiera wskazówki dotyczące rozpoznawania zagrożeń bezpieczeństwa elektrycznego oraz wyjaśnia niektóre zaawansowane technologie elektryczne, które mogą uczynić Twój dom bezpieczniejszym.

ESFI.org Electrical Safety Foundation International (ESFI), Home Electrical System Safety, via YouTube

Nie narażaj siebie ani innych osób na niebezpieczeństwo, próbując napraw, do których nie masz kwalifikacji. Strony Fundacji Bezpieczeństwa Elektrycznego:

 • Awarie lub nieprawidłowe działanie instalacji elektrycznej były przyczyną około 43 700 pożarów w domach.
 • Pożary te spowodowały 430 ofiar śmiertelnych i 1 620 osób zostało rannych
 • Spowodowały straty materialne o wartości około 1,5 miliarda dolarów.

Posiadanie wykwalifikowanego i godnego zaufania specjalisty HVAC "na zawołanie" może uratować życie, gdy Twój piec przestanie działać.

2. Piec wydaje nietypowe i głośne dźwięki

Czasami piec może pracować dobrze, ale głośno. Jeśli można powiedzieć, że hałas jest wynikiem powietrza biegnącego przez przewody, jednym z rozwiązań może być izolacja przewodów, aby zmniejszyć hałas. Jeśli piec wydaje dziwne dźwięki, może to być spowodowane niewłaściwą regulacją lampki pilotażowej lub koniecznością naoliwienia portów smarowania silnika dmuchawy. Może to być również problem z paskami lub nawet z palnikiem.

Jakie są różne odgłosy pochodzące z pieca?

a. Odgłosy stukania lub p ykania - może to być rozszerzalność cieplna - rozszerzanie się i kurczenie przewodów w miarę ogrzewania i chłodzenia.

b. Odgłosy st ukania - luźne panele mogą wymagać dokręcenia.

c. Piszczące od głosy - może to być pasek łączący silnik z wentylatorem, który się zsunął. Może też być konieczna wymiana paska.

d. Odgłosy zg rzytania - prawdopodobnie nadszedł czas, aby wezwać technika zajmującego się naprawą pieców. Łożyska silnika wymagają naprawy. (źródło)

Kiedy należy wezwać fachowca: Choć może się to nie wydawać pilne, należy zlecić serwisantowi sprawdzenie odgłosów pracy pieca. Wczesne wykrycie problemu może uchronić Cię przed dalszymi uszkodzeniami i większym rachunkiem za naprawę w przyszłości.

3. System HVAC szybko się włącza i wyłącza

Jeśli piec włącza się i wyłącza zbyt szybko (szybka praca cykliczna), może istnieć wiele przyczyn. Pierwszą z nich może być zabrudzony lub zużyty filtr powietrza. Jeśli nie wymieniłeś go w ostatnim czasie, spróbuj to zrobić - jest to szybka i łatwa naprawa.

Stosowanie starych filtrów powoduje większe obciążenie sprężarki i z czasem może prowadzić do awarii mechanicznych.

Kiedy należy wezwać fachowca: Jeśli nowy filtr nie rozwiązuje problemu, może to oznaczać poważniejszą sytuację. Problem może dotyczyć silnika dmuchawy i pasków, a oba te elementy wymagają interwencji specjalisty.

4. Pojawia się nieprzyjemny zapach: Czuć zgniłe jaja / siarkę.

Jeśli czujesz zapach gazu, natychmiast opuść dom.

Po pierwsze - upewnij się, że mieszkańcy domu są bezpieczni, zanim podejmiesz próbę rozwiązania problemu. W przypadku wyczucia dziwnego zapachu wszyscy powinni natychmiast opuścić pomieszczenie.

Należy pamiętać, że w rzeczywistości gazu ziemnego nie można poczuć ani zobaczyć. Z tego powodu dodaje się do niego substancję zwanąmerkaptanem. Ma ona nieprzyjemny zapach - coś na kształt zgniłego jajka. Zapach jest bardzo wyraźny, więc można natychmiast stwierdzić, czy w domu doszło do wycieku gazu.

Co należy zrobić w przypadku wyczucia gazu? "Zgniłe jajka"

Nie rób bałaganu, zwłaszcza jeśli usłyszysz syczenie.

 • Natychmiast wyprowadzić rodzinę.
 • Nie włączaj ani nie wyłączaj żadnych świateł - niewielki łuk elektryczny, który się wytworzy, może spowodować zapłon gazu.
 • Nie włączaj kuchenki.
 • Jeśli okna są otwarte, pozostaw je. Jeśli masz możliwość otwarcia kilku okien po drodze, zrób to, ale szybko.
 • Nie korzystaj z telefonu komórkowego w domu.
 • Jeśli samochód stoi w garażu, opuść go. Uruchomienie samochodu może spowodować wybuch, podobnie jak samo otwarcie drzwi garażowych za pomocą mechanizmu otwierającego.
 • Idź do sąsiada lub na zewnątrz, aby wezwać pomoc.
 • Jeśli wezwanie służb się opóźni, rozważ pozostawienie rodziny poza domem. Zaplanuj, że do czasu usunięcia wycieku gazu pozostaniesz w innym miejscu.
 • Wyłączaj gaz tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Natychmiast wezwij ekipę ratunkową. [Źródło: Jak wyłączyć licznik gazu].

5. Twój system grzewczy/piec wydmuchuje zimne powietrze

Upewnić się, że w dmuchawie nie ma żadnych zanieczyszczeń. Powinna być również widoczna migająca lampka: zielona lub czerwona.

Jeśli lampka jest zielona, wszystko jest w porządku; jeśli czerwona, należy wezwać serwis. Jeśli lampka nie świeci, problem z piecem może dotyczyć termostatu, silnika dmuchawy, kondensatora roboczego, płyty sterującej pieca lub transformatora.

Ten film pokaże Ci, od czego powinieneś zacząć rozwiązywanie problemów z piecem. Tutaj wyjaśniamy, gdzie można zobaczyć kody błędów pieca i gdzie można znaleźć tabelę, która wyjaśnia, co one oznaczają.

Word of Advice TV, piec wydmuchuje zimne powietrze, od czego zacząć, przez Youtube

Jak rozwiązać problem z piecem wydmuchującym zimne powietrze?

Piec wydmuchuje zimne powietrze? 13 wspólnych przyczyn.

6. Twój płomień nie jest niebieski

Sprawdź kolor płomienia światła pilotującego. Jeśli płomień jest bardziej zbliżony do koloru żółtego, może to oznaczać problem ze spalaniem. W przypadku problemów ze spalaniem należy zwracać uwagę na nadmiar tlenku węgla.

Tlenek węgla jest trudny do wykrycia. Nie bez powodu nazywa się go "cichym zabójcą". Nie ma zapachu, koloru ani smaku. Można go znaleźć w domu w kominkach, kuchenkach gazowych i piecach. Nagromadzony w pomieszczeniach może zatruwać ludzi i ich zwierzęta domowe, które go wdychają.

Gaz ziemny składa się z metanu, który podczas spalania wydziela niebieską barwę. Jeśli po sprawdzeniu płomienia pieca okaże się, że kolor jest "zgaszony", należy wezwać specjalistę HVAC.

Połączenie kondensacji i sadzy może również powodować nieprawidłowe działanie palników. Zespół palnika powinien być co roku czyszczony lub wymieniany, jeśli istniejący jest w złym stanie.

7. Nagle wyłącza się ogrzewanie

Nie musi to być nagły wypadek.

Jest kilka rzeczy, które można zrobić przed wezwaniem serwisu naprawczego:

 • Sprawdź filtr powietrza - filtry utrzymują system w czystości. Jeśli jest zatkany, może spowodować wyłączenie systemu.
 • Sprawdzenie termostatu - w zależności od typu posiadanego termostatu może być konieczna wymiana baterii.
 • Zresetować domowy wyłącznik prądu i inne...

19 najczęstszych problemów z piecem i jak je teraz rozwiązać.

Twój piec zasługuje na uwagę

Wysokiej jakości system pieca jest jedną z najważniejszych inwestycji, jakie możesz poczynić w swoim domu. System dodaje zarówno wartość, jak i komfort do przestrzeni życiowej i powinien być regularnie konserwowany, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie.

Nawiązanie współpracy z zaufanym specjalistą HVAC to dobry sposób na zdobycie wiedzy na temat pieca i poczucie pewności co do wykonywanych napraw.

Pamiętaj, że chociaż próby samodzielnych napraw mogą być satysfakcjonujące i opłacalne, to przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy piecu należy upewnić się, że posiadasz odpowiednie umiejętności.