Post

Lista kontrolna nowego domu przed zawarciem umowy (i po jej zawarciu)

Kupno nowego domu może być ekscytującym doświadczeniem, ponieważ wyznacza nowy rozdział w życiu. Jednak często bywa też stresujące, ponieważ zadań i projektów jest coraz więcej. Nadążanie za codziennymi czynnościami może być wyzwaniem, a czasami ludzie zaniedbują właściwe inspekcje swojego nowego domu.

Prawidłowa kontrola nowego domu ma kluczowe znaczenie dla stworzenia bezpiecznego i komfortowego środowiska dla Twojej rodziny. Skąd więc wiadomo, co należy sprawdzić?

Stworzyliśmy tę listę kontrolną zawierającą wskazówki dla właścicieli domów, które pomogą Ci przejść przez ten często stresujący okres i pomogą stworzyć bezpieczne środowisko w Twoim nowym domu.

Chcesz zachować lub wydrukować tę listę kontrolną na później?

Wyślę Ci kopię, abyś mógł ją przeczytać, kiedy będzie to dla Ciebie wygodne. Po prostu daj mi znać, gdzie mam ją wysłać (zajmie to 5 sekund):

 

Zanim przypieczętujesz transakcję

Sprawdź system HVAC

Jeśli nie znasz się na tych systemach, zatrudnij technika, który sprawdzi systemy HVAC, aby upewnić się, że ich funkcjonalność i wydajność jest nienaruszona, oraz określi, czy wymagają one ewentualnych przeglądów. Warto również uzyskać szacunkowy wiek pieca i klimatyzatora, aby określić, czy zbliża się koniec ich żywotności i przewidzieć ewentualne przyszłe awarie.

Dodatkowe wskazówki:

 • Sprawdzaj systemy ogrzewania i klimatyzacji, aby upewnić się, że działają prawidłowo.
 • Zapoznaj się z typem filtra, którego należy używać
 • Zapoznaj się z lokalizacjązaworówodcinających gaz i wodę (w przypadku awaryjnego wycieku należy zapoznać się z lokalizacją zaworów odcinających, aby móc szybko zareagować w sytuacji awaryjnej).
 • Dowiedz się, gdzie znajduje się wyłącznik prądu, aby ułatwić konserwację i naprawy.

Sprawdź termostat

Bardzo ważne jest, by termostat działał prawidłowo, dzięki czemu można regulować temperaturę w domu i żyć komfortowo.

Poproś o gruntowne sprzątanie, jeśli kupujesz dom do odsprzedaży

Zanim wprowadzisz się do nowego domu, upewnij się, że został on dokładnie posprzątany. Pozwoli to wychwycić wszelkie problemy, które początkowo pozostały niezauważone. Upewnij się, że otwory wentylacyjne we wszystkich pomieszczeniach są wolne od kurzu i usuń wszelkie przeszkody.

Kontrola i badanie na obecność azbestu

Badanie na obecność azbestu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia Twojej rodziny. Azbest był stosowany w izolacjach przed latami 70-tymi (zanim dowiedziano się, że jest szkodliwy dla ludzi). Pył azbestowy może być wdychany i z czasem gromadzić się w płucach, co może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet raka. Lepiej być bezpiecznym niż żałować i zlecić badanie nowego domu na obecność azbestu.

Sprawdź, czy nie ma pleśni i grzybów

Sprawdź, czy w Twoim nowym domu nie ma pleśni, zwłaszcza w łazience. Jeśli w łazience nie ma okna lub wentylatora, może to stanowić problem w przyszłości.

Sprawdzenie systemu zraszaczy (jeśli jest potrzebny)

Należy sprawdzić stan instalacji tryskaczowej, aby ustalić, czy działa ona prawidłowo. Ponadto, jeśli mieszkasz w zimniejszym klimacie, musisz wyłączyć system zraszaczy, aby uchronić go przed uszkodzeniem i wysokim rachunkiem za naprawę.

Sprawdzanie, czy nie ma robaków i szkodników

Sprawdź, czy w domu nie ma termitów, mrówek, myszy itp. W przypadku mniejszych plag, takich jak mrówki, można użyć sprayu, ale w poważnych przypadkach, takich jak termity, należy zatrudnić profesjonalistę. Pamiętaj o uszczelnieniu wszelkich otworów, przez które mogłyby dostać się myszy i inne szkodniki. To dlatego gruntowne sprzątanie jest tak korzystne, gdy wprowadzasz się po raz pierwszy, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że wcześnie zauważysz i rozwiążesz problemy z robakami i szkodnikami.

Sprawdź, czy podwórze jest równe

Aby zapobiec przyszłym szkodom wyrządzonym przez wodę, sprawdź, czy teren jest nachylony w kierunku od domu. Jeśli tak nie jest, być może trzeba będzie skorygować spadek podwórza lub zainstalować system odwadniający, aby wyeliminować szkody spowodowane przez wodę.

Natychmiast po

Zmień zamki

Dla bezpieczeństwa warto zmienić zamki w nowym domu, bo kto wie, co poprzedni właściciele zrobili ze starymi kluczami. Jest to prosty projekt, niezależnie od tego, czy nowe zamki zamontujesz samodzielnie, czy zatrudnisz ślusarza.

Zrób audyt energetyczny

Audyt energetyczny ocenia zużycie energii w domu i jego wydajność. Jest to prosty sposób, aby pomóc Ci wprowadzić poprawki lub ulepszenia, które zminimalizują Twoje rachunki za energię w przyszłości.

Przetestuj czujniki dymu i tlenku węgla

Upewnij się, że twoje czujniki dymu i tlenku węgla działają prawidłowo.

Według National Fire Protection Association, 40% ofiar śmiertelnych pożarów domowych miało miejsce w domach, w których nie było czujników dymu. Dla bezpieczeństwa rodziny bardzo ważne jest posiadanie w domu sprawnych czujników. Czujki należy sprawdzać raz w miesiącu i pamiętać o corocznej wymianie baterii!

Sprawdzanie gaśnic przeciwpożarowych

Zlokalizuj gaśnice w domu i upewnij się, że działają prawidłowo w razie niebezpieczeństwa.

Sprawdź, czy Twój Garaż ma odpowiednią wentylację

Ważne jest sprawdzenie konstrukcji garażu, aby ustalić, czy jest on odpowiednio wentylowany, co zmniejszy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Zrób segregator dla właściciela domu

Jest to prosty sposób na przechowywanie wszystkich dokumentów ubezpieczeniowych, rachunków za naprawy i innych informacji o domu. Posiadanie wszystkich tych informacji w jednym miejscu będzie korzystne i ułatwi późniejszy proces sprzedaży domu.

Co miesiąc

Sprawdź lub wymień filtry powietrza

Wymieniaj filtry powietrza i staraj się je regularnie wymieniać, aby zapewnić czyste, zdrowe powietrze i zapobiec uszkodzeniom systemu HVAC.

Prawidłowa wentylacja pralni

Jeśli system odprowadzania spalin z suszarni jest źle utrzymany, może to stanowić poważne zagrożenie pożarowe. Prawidłowa wentylacja pralni ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ryzyka pożaru. Należy również zlecić specjaliście HVAC coroczną kontrolę i czyszczenie otworu wentylacyjnego suszarki, ponieważ kłaczki są główną przyczyną pożarów suszarek.

Stwórz listę kontrolną konserwacji domu według pór roku

Wiosna i lato

Wiosenne porządki to nie tylko powiedzenie - to ważny czas na konserwację domu. Jest to czas, w którym należy skupić się na wyglądzie zewnętrznym domu, ponieważ dopiero co przeszedł on przez zimę, a już niedługo będzie przygotowywał się do nadchodzących upałów. Lato oznacza wspaniałą pogodę, więc wyjdź na zewnątrz i spędź trochę czasu na trawniku i w ogrodzie, kiedy nie pracujesz nad zewnętrzną częścią domu.

 • Czyszczenie klimatyzatorów okiennych
 • Umyj i napraw pokład lub taras
 • Przygotuj swój system klimatyzacji na lato; rozważ jego serwisowanie.
 • Zająć się ewentualnymi problemami z insektami
 • W razie potrzeby wyczyść/napraw pokład lub taras.

Jesień i zima

Jesień to sezon przejściowy, w którym albo kończysz letnie prace konserwacyjne, albo przygotowujesz dom do zimy. Zima niesie ze sobą wiele zagrożeń dla domu (deszcz, śnieg, lód i wiatr), więc upewnij się, że przygotowania do zimy nie są czymś, co odkładasz na później.

 • Przezimuj system zraszaczy
 • Przepłucz podgrzewacz ciepłej wody i usuń osad
 • Przezimuj system klimatyzacji. Jeśli masz centralny system klimatyzacji, pamiętaj o przykryciu jednostki zewnętrznej plandeką lub folią i zabezpieczeniu jej kilkoma linami bungee.
 • Przygotuj system grzewczy do zimy. Upewnij się, że otwory wentylacyjne są otwarte i niezablokowane. Piec należy serwisować/kontrolować przynajmniej co dwa lata (preferowany jest coroczny przegląd).
 • Regularnie sprawdzaj, czy nie ma sopli i lodowych zapór.

Zarówno wiosną, jak i jesienią

 • Czyszczenie rynien
 • Sprawdź, czy nie ma nieszczelności w oknach lub drzwiach
 • Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń dachu (wiosną i jesienią)

Rynny: Kontrolują przepływ wody deszczowej, chroniąc Twój dach i siding. Dwa razy w roku należy oczyścić rynny i sprawdzić, czy nie są uszkodzone, aby zmniejszyć ryzyko przecieku dachu lub uszkodzenia przez wodę. Rynny można czyścić za pomocą drabiny, ale należy zachować ostrożność. Jeśli nie czujesz się pewnie podczas samodzielnego czyszczenia rynien, możesz zatrudnić profesjonalistę.

Nieszczelności w oknach lub drzwiach: Łatwym sposobem na sprawdzenie, czy okna i drzwi nie są nieszczelne, jest stanięcie tuż obok nich i sprawdzenie, czy nie czuć przeciągu. Jeśli tak, być może trzeba będzie je wymienić lub zastosować uszczelnienie. Jeśli okna i drzwi nie są odpowiednio uszczelnione, będzie to wyraźny znak, gdy rachunki za energię gwałtownie wzrosną.

Uszkodzenia dachu: Poproś inspektora o sprawdzenie, czy nie ma luźnych lub uszkodzonych gontów, które mogłyby spowodować dostawanie się wody do domu. Sprawdzi on również, czy w wywietrznikach nie ma uszkodzonego lub pękniętego kitu.

Wnioski

Chociaż może się to wydawać dużo, warto jest zawczasu uporać się z tymi zadaniami, a może nawet dać Ci szansę, by poprosić sprzedającego o samodzielną naprawę lub obniżenie ceny zakupu. Pomoże Ci to zmniejszyć ryzyko związane z nowym domem i zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Każdy dom będzie miał swoje problemy, niezależnie od tego, czy będzie to poważny remont, czy drobna zmiana. Dobrze jest być ich świadomym, aby móc odpowiednio zaplanować budżet i być przygotowanym na wszelkie przyszłe problemy, które mogą się pojawić.

Mamy nadzieję, że lista kontrolna dotycząca nowego domu okaże się przydatna dla Ciebie i Twojej rodziny. Jako licencjonowanafirma zajmująca się ogrzewaniem i klimatyzacją, naszym celem jest dzielenie się sposobami, które pomogą Ci stać się świadomym właścicielem domu i uniknąć przyszłych błędów, gdy rozpoczniesz ten nowy rozdział swojego życia w nowym domu.