Post

Panel wodny nawilżacza - najlepszy czas na wymianę i jak to zrobić

Czy zauważyłeś ostatnio katar lub duszności w nosie? A może łzawiące lub swędzące oczy?

Może Ci się wydawać, że przyczyną alergii jest tylko okres wiosenny z kwitnącymi drzewami i kwiatami, i miałbyś rację. Ale wiele z tych samych objawów może pojawić się jesienią, a alergicy będą nieszczęśliwi.

Najczęstszą przyczyną alergii jesiennych jest ambrozja. "W zależności od miejsca zamieszkania, jesienne alergie wywołane ambrozją mogą rozpocząć się w sierpniu lub wrześniu i trwać przez październik i ewentualnie listopad .

Według accuweather, wiele regionów w całych Stanach Zjednoczonych jest opanowanych przez ambrozję i zarodniki pleśni, nawet wtedy, gdy większość roślin zaczyna wygasać na zimę.

Ale nie jesteś tutaj dla raportu o pogodzie; (jakkolwiek wyjątkowo ciepła pogoda przedłuży sezon dla alergików jesiennych we wschodnich Stanach Zjednoczonych), chcesz dowiedzieć się więcej o panelu wodnym nawilżacza:

Kiedy należy go wymienić, jak należy go wymienić i dlaczego należy go wymienić właśnie dziś...

Dlaczego?

Ponieważ może to pomóc w walce z alergiami.

I wiele więcej...

Co to jest panel wodny nawilżacza?

Pierwszy raz słyszysz ten termin? Występuje on pod kilkoma nazwami:

panel wodny, wkładka parownika, nawilżacz/filtr wodny

Techniczny opis:

"Panel wodny Parowniki są sercem nawilżacza i elementem, który wytwarza wilgoć niezbędną do utrzymania komfortu w sezonie grzewczym.Panel wodny wsuwa się we wkładkę regulatora skali, atacka dystrybucjiwody znajduje się na górze panelu ."

Nawilżacze są jednym z najskuteczniejszych narzędzi do utrzymywania komfortu w budynku, domu lub biurze. Nawilżacz do całego domu jest zaprojektowany w taki sposób, aby dostarczał odpowiednią ilość wilgoci do domu o każdej porze roku.

Zmiany pór roku lub po prostu zmiany pogody mogą powodować suche powietrze, które może powodować krwotoki z nosa, bóle głowy, swędzenie skóry i zaczerwienienie oczu. Zminimalizowanie negatywnych skutków suchego powietrza sprawi, że Twój dom będzie bardziej komfortowy. Sezonowe poziomy wilgotności mogą mieć wpływ na komfort w domu.

Wiele z najlepszych urządzeń wykorzystuje panel wodny nawilżacza w obudowie, którą podłącza się do bieżącej nagrzewnicy lub centralnego systemu wentylacyjnego. Jego działanie polega na mieszaniu wody i wymuszonego strumienia gorącego powietrza, które jest następnie rozprowadzane przez system kanałów.

Nawet jeśli nie przeszkadza Ci suchość powietrza w ciągu dnia, możesz zauważyć, że lepiej śpisz, używając nawilżacza.

Czy nadszedł czas na wymianę panelu wodnego nawilżacza?

Jednym z pytań, nad którym możesz się zastanawiać, jest to, jak często należy wymieniać panel wodny nawilżacza. Producenci sugerują, że większość modeli powinna być wymieniana co najmniej raz w sezonie. Dzieje się tak dlatego, że powietrze przepływające przez filtr przenosi kurz i inne cząsteczki, które mieszając się z wodą mogą zatkać otwory w siatce.

Typowy panel wodny (lub wkładka parownika, lub filtr) w nawilżaczu jest zbudowany z siatki aluminiowej o strukturze plastra miodu zanurzonej w ceramicznej masie poślizgowej (płynnej glinie). Duża powierzchnia materiału glinki jest idealna do wchłaniania wody.

Twoje źródło wiedzy o jakości powietrza w pomieszczeniach, zgadza się, że gdy otwory w panelu wodnym zatkają się kamieniem i osadami mineralnymi, ograniczą przepływ powietrza przez wkładkę i należy je wymienić. Żywotność panelu wodnego parownika zależy od twardości wody, intensywności użytkowania i zastosowania. Zaleca się, aby panelwodny wymieniać co najmniej raz na rok, w zależności od przepływu powietrza.

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wymiany z wyprzedzeniem. Pierwszą wymianę można zaplanować po przygotowaniu pieca na zmianę pogody, która następuje jesienią, a kolejną w połowie zimniejszego sezonu.

Jak wymienić panel wodny nawilżacza?

Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić panel wodny nawilżacza, nie musisz się martwić, ponieważ proces ten trwa zazwyczaj kilka minut. (w zależności od modelu, który posiadasz).

Nie jest potrzebna żadna wiedza techniczna ani mechaniczna, a cały proces jest tak skomplikowany, jak wymiana baterii w pilocie. Wystarczy zlokalizować urządzenie i wykonać poniższe czynności.

Krok 1. Zdejmij pokrywę- Większość pokryw powinna dać się łatwo zdjąć za pomocą przycisku lub płytki dociskowej, która je zwalnia.

Krok 2. Wyjmij starą obudowę- Należy wyjąć obudowę, w której znajduje się panel wodny nawilżacza i wymienić go na nowy.

Krok 3. Ponownie założyć obudowę- Po włożeniu nowego urządzenia należy ponownie założyć obudowę, pamiętając, aby włożyć ją w taki sam sposób, w jaki została wyjęta.

Krok 4. Upewnij się, że urządzenie jest zabezpieczone- Należy zabezpieczyć zatrzask, którego użyto do zwolnienia obudowy, i sprawdzić, czy jest stabilny.

Krok 5. Załóż pokrywę- Po sprawdzeniu, że wszystko wygląda tak, jak wcześniej, można założyć pokrywę.

Potrzebujesz wskazówek wizualnych?

Jak wymienić panel wodny nawilżacza w całym domu...

Proste instrukcje dotyczące wymiany panelu wodnego w nawilżaczu do całego domu. Niezależnie od tego, czy posiadasz nawilżacz wyprodukowany przez Aprilaire, Honeywell, Skuttle, czy inne urządzenie "przepływowe" - ten film pomoże Ci utrzymać nawilżacz w nowym stanie.

Ważna uwaga:

Przed rozpoczęciem należy wyłączyć system ogrzewania i chłodzenia.

Każdy nawilżacz może mieć inne czynności związane z wymianą panelu wodnego. Instrukcje są dołączone do kartonu z panelem wodnym lub do instrukcji obsługi. W razie jakichkolwiek problemów zawsze najlepiej jest skontaktować się z fachowcem z branży HVAC.

Dlaczego należy wymienić panel wodny nawilżacza?

Niewymienianie panelu wodnego nawilżacza niesie ze sobą kilka różnych zagrożeń, zarówno dla użytkownika, jak i dla systemu sterowania klimatem. Ponieważ cząsteczki zanieczyszczeń zbrylają się i pozostają wilgotne, tworzy to idealne środowisko dla rozwoju pleśni i bakterii.

Myślisz, że to może wywołać alergię?

Jeszcze bardziej odczuwalne jest jednak obniżenie wydajności urządzenia. Osady mineralne i cząsteczki pochodzące z wody mogą gromadzić się w panelu. Jeśli jest on zatkany, bardziej obciąża silnik wentylatora, co może doprowadzić do tego, że jednostka HVAC będzie pracować ciężej. To z kolei obniża jej ogólną efektywność. Jeśli urządzenie jest zintegrowane z istniejącym systemem grzewczym, może to skrócić okres eksploatacji wentylatora.

Wygląd:

W pewnym momencie prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy już tych efektów ubocznych:

  • Pleśń
  • Bakterie
  • Obniżona wydajność
  • Uszkodzenie mechaniczne

Dobra wiadomość:

Można to naprawić.

Wymieniając filtr w każdym sezonie grzewczym, zmaksymalizujesz wydajność nawilżacza. Zaniedbanie regularnej wymiany może spowodować nieszczelność, a co ważniejsze, doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii.

Wnioski

Panele wodne nawilżacza często pozostają bez zmian. Konserwacja jest ważną częścią systemu, która pozwala utrzymać jego wydajną pracę.

Terminowa wymiana panelu wodnego/filtra zapewni ciągłość nawilżania domu. Ponadto pomoże to uniknąć zatykania się przewodów odpływowych, co może prowadzić do rozwoju bakterii, oraz utrzyma ogólną wydajność systemu HVAC.

Jeśli cierpisz z powodu objawów związanych z niezdolnością do aklimatyzacji do suchego powietrza, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie może być dedykowany system nawilżania.