Post

Wentylatory łazienkowe: Poradnik dla właścicieli domów

W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o łazienkowych wentylatorach wyciągowych.

Korzyści.

Rodzaje i koszty.

Oraz zasoby, które obejmują wszystko, co jest związane z wentylatorami łazienkowymi.

Innymi słowy:

Jest to punkt kompleksowej obsługi dla właścicieli domów, którzy chcą zrozumieć, kupić i zainstalować wentylatory łazienkowe. Od bezpieczeństwa po kontrolę zapachów - istnieje wiele powodów, dla których posiadanie łazienkowych wentylatorów wyciągowych w domu jest niezbędne.

Rozdział 1

Cel i korzyści

Podstawowym celem posiadania wentylatora wyciągowego jest usuwanie wilgoci z łazienki. Wentylatory te pomagają kontrolować i eliminować zapachy w łazience.

Dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców, redukując opary środków czyszczących, które mogą powodować problemy zdrowotne. Wentylatory łazienkowe pomagają poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Korzyści z zastosowania łazienkowego wentylatora wyciągowego

1. Eliminacja nieprzyjemnych zapachów

Jednym z głównych powodów posiadania wentylatora wyciągowego jest kontrola zapachów. Jeśli w łazience pojawi się nieprzyjemny zapach, można go łatwo usunąć za pomocą wentylatora wyciągowego.

W rezultacie system wentylacji pozwoli utrzymać łazienkę w dobrym stanie, zapewniając jednocześnie czystą atmosferę dla następnych osób.

2. Redukcja wilgotności

Zmniejszenie wilgotności w łazience ma zasadnicze znaczenie dla jej utrzymania. Nadmierna wilgoć może siać spustoszenie na ścianach łazienki, powodując łuszczenie się farby i tapet. W skrajnych przypadkach może nawet powodować wypaczanie się drzwi!

Co najważniejsze,wilgoć może powodować gromadzenie się pleśni. Jej zarodniki mogą się szybko rozwijać i trudno się ich pozbyć. Dlatego, aby temu zapobiec, konieczne jest posiadanie łazienkowych wentylatorów wyciągowych.

3. Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu

Łazienki są zazwyczaj czyszczone przy użyciu agresywnych środków chemicznych, których wdychanie może powodować różne problemy zdrowotne. Jest to poważny problem, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, osób starszych lub osób z chorobami płuc.

Dodatkowo, jeśli w łazience już występuje problem pleśni, wentylator pomoże usunąć nagromadzone w powietrzu zarodniki. To z kolei pomoże również spowolnić tempo rozwoju pleśni.

4. Pomagają wyeliminować syndrom zamglonego lustra

Łazienkowe wentylatory wyciągowe pomogą kontrolować wilgotność i usuwać parę wodną z luster i ścian.

Rozdział 2

Wentylacja i kwestie związane z hałasem

Wymagania dotyczące wentylacji (na podstawie danych liczbowych)

Potrzeba właściwej wentylacji i ruchu powietrza jest istotnym czynnikiem w przypadku łazienkowych wentylatorów wyciągowych.

Ruch powietrza jest zwykle mierzony w stopach sześciennych na minutę (CFM), co jest standardową miarą przepływu powietrza w wentylatorze. HVI, Home Ventilating Institute, dodaje:

"VWentylacja na ogół sugeruje się wskaźniki oparte na ośmiu wymianach powietrza na godzinę. Dla większości łazienek oznacza to jeden CFM na stopę kwadratowąpowierzchni łazienki . Na przykład łazienka o wymiarach7' x 10' będzie wymagała wentylatora o mocy70 CFM .

Oto pomocny wykres stworzony przez HVI, który można wykorzystać jako przewodnik po wentylacji łazienki.

W przypadku łazienek o powierzchni od 50 do 100 stóp kwadratowych należy przyjąć 1 CFM na stopę kwadratową powierzchni podłogi. W przypadku mniejszych łazienek (poniżej 50 stóp kwadratowych) - 50 CFM. W przypadku łazienek o powierzchni większej niż 100 stóp kwadratowych, aby oszacować swoje potrzeby, należy zsumować zapotrzebowanie CRM dla każdego elementu wyposażenia łazienki. Należy dodać 50 CFM dla każdej toalety, wanny lub prysznica. W przypadku wanien z hydromasażem - 100 CFM.

Im większa łazienka, tym wyższego współczynnika CFM będziesz potrzebować. Home Depot opracował prosty wzór, aby określić rozmiar Twojej łazienki:

Długość x Szerokość x Wysokość x 0,13 = minimalna wartość CFM

Większość wentylatorów ma wydajność od 50 do 110 CFM.

Poziom hałasu, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wentylatorów łazienkowych

Poziom hałasu w wentylatorach łazienkowych podaje się w tonach, a nie w decybelach. Ocena tonów jest miarą tego, jak dźwięk jest odbierany przez słuchacza.

Im niższa liczba, tym cichszy wentylator.

Usłysz różnicę między 4+ sony a 2 sony.

Porównanie hałasu wentylatorów łazienkowych

Najlepszy wentylator wyciągowy będzie oferował dwie ważne cechy: ciszę oraz usuwanie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów.

Skorzystaj ze wzoru, aby jak najlepiej obliczyć rozmiar wentylatora, który jest odpowiedni dla Twojej przestrzeni. Na tej podstawie można określić poziom hałasu. Zawsze dobrze jest mieć wentylator, który zasysa najwięcej powietrza przy niższym koszcie hałasu.

Wskazówka: Czyszczenie urządzenia pomaga w redukcji hałasu. (Patrz rozdział 6)

Rozdział 3

Właściwości łazienkowych wentylatorów wyciągowych

Wentylatory wyciągowe można wybrać na podstawie własnego stylu i ogólnej wydajności.

Na dzisiejszym rynku dostępne są wentylatory łazienkowewyposażone w oświetlenie,czujniki wilgotności i lampy grzewcze.

Często spotykane jest połączenie wentylatora i światła. Istnieją produkty, które oferują linię wentylatorów/świateł wpuszczanych, które wyglądają jak standardowe lampy wpuszczane. Sufitowy wentylator wyciągowy jest łatwy do zainstalowania.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić wentylator w łazience na piętrze włączony przez cały dzień?

Możesz dodać wentylator z wyłącznikiem czasowym. Zainstalowanie wyłączników czasowych może pomóc w ograniczeniu gromadzenia się pleśni bez marnowania energii. Conservation Mart ostatnio zaktualizował post na temat wyłączników czasowych wentylatorów łazienkowych: Idealne rozwiązanie dla zapominalskich. Jest to świetne rozwiązanie dla uzyskania korzyści z wentylacji i wydajnej pracy.

Ponadto, istnieją przełączniki wyczuwające wilgoć, które włączają i wyłączają wentylator w zależności od poziomu wilgotności w łazience.

Twój łazienkowy wentylator wyciągowy może być "inteligentny". Nie ma potrzeby, aby wentylator pracował przez cały dzień.

"Czujnik wilgotności zawiera ręczny wyłącznik wentylatora, ale jeśli czujnik jest prawidłowo skonfigurowany, powinien włączać się i wyłączać w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W przypadku większości czujników można również określić, jak długo mają pracować, gdy wyczują określony poziom wilgotności."

Jak zainstalować czujnik wilgotności w łazience?

Opcją jest również zastosowanie wentylatorów wyciągowych z lampami grzewczymi. Wentylator i grzejnik mogą działać razem lub niezależnie, zapewniając wentylację i ciepło w razie potrzeby.

Rozdział 4

Instalacja: Najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania

Mimo że w większości domów wentylatory wyciągowe są już zainstalowane, nie wszystkie są skuteczne.

Aby w pełni wykorzystać możliwości wentylatora łazienkowego, należy zainstalować taki, który będzie spełniał wszystkie niezbędne funkcje.

Najczęstsze problemy z instalacją, których należy unikać

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których warto używać łazienkowych wentylatorów wyciągowych, wiele osób często tego nie robi. W większości przypadków jest to spowodowane tym, że wentylator jest głośny i denerwujący. Jest to częsty problem, który pojawia się, gdy wentylator nie jest prawidłowo zainstalowany.

Zła instalacja często wiąże się również z brakiem izolacji, co może powodować ucieczkę ciepła na poddasze. Na szczęście wszystkiego tego można uniknąć, stosując odpowiedni wentylator wyciągowy i właściwą instalację.

Kluczem do wentylacji i instalacji jest zagwarantowanie, że powietrze zostanie wyprowadzone na zewnątrz. W starszych domach, w których powietrze jest odprowadzane na strych, może pojawić się pleśń spowodowana gromadzącą się wilgocią.

Dla majsterkowiczów nasi przyjaciele z firmy Lowes pokazują,

Jak zainstalować łazienkowy wentylator wyciągowy

Krok 1: Określ rozmiar wentylatora

Jeśli producent zaleca liczbę CFM na stopach kwadratowych - użyj wzoru: Długość x Szerokość = Stopy Kwadratowe. Jeśli producent zaleca liczbę CFM w stopach sześciennych - należy użyć wzoru: Długość x Szerokość x Wysokość = Stopy Sześcienne.

A niektórzy użyją wzoru omówionego w rozdziale 2: Długość x Szerokość x Wysokość x .13 = Liczba CFM (zaokrąglić w górę do najbliższych 10).

Krok 2: Określ, gdzie będziesz wentylować powietrze

Twój wentylator wyciągowy musi mieć wentylację na zewnątrz.

Krok 3: Zrozumienie opcji elektrycznych

Jeśli nie czujesz się komfortowo z tym krokiem, skonsultuj się z elektrykiem.

Krok 4: Usuń stary wentylator wyciągowy

Istnieje wiele kroków i opcji, aby zakończyć tę część. Lowes przedstawia instrukcje krok po kroku z obrazkami na temat opcji montażu.

Opcja 1 obejmuje montaż wentylatora wyciągowego z dostępem do strychu.

Opcja 2 obejmuje montaż bez dostępu do poddasza.

Zdecyduj, która z nich jest odpowiednia dla Twojej obecnej sytuacji.

Łazienkowe wentylatory wyciągowe są istotnym elementem, którego nie należy pomijać w domu. Ważne jest, aby zainstalować wentylator wyciągowy wysokiej jakości, dzięki czemu można mieć pewność, że dokonało się mądrej inwestycji.

Rozdział 5

Wydajne łazienkowe wentylatory wyciągowe

ENERGY STAR® to "wspierany przez rząd symbol efektywności energetycznej, dostarczający prostych, wiarygodnych i bezstronnych informacji, na których opierają się konsumenci i przedsiębiorstwa przy podejmowaniu świadomych decyzji".

Uzyskanie Energy Star oznacza, że "produkt spełnia surowe wytyczne dotyczące efektywności energetycznej określone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska".

Jednym z certyfikowanych produktów jest Greenheck SP-80-VG jako jeden z wentylatorów łazienkowych klasy premium plus.

Według Energy Star, "wentylator ten wykorzystuje silnik EC, który jest niezwykle energooszczędny i pozwala instalatorowi na wyważenie wentylatora, aby precyzyjnie spełnić wymagania wentylacyjne danej przestrzeni." [źródło].

Zapewnia to lepszą wydajność i komfort przy mniejszym hałasie.

Wentylator posiada również oświetlenie, trzy prędkości i wskaźnik 0,3 sona. Zainstalowanie odpowiedniej wentylacji pomoże kontrolować wilgoć i usuwać nieprzyjemne zapachy.

Firma Simple Toilet zebrała najlepsze wentylatory wyciągowe na rok 2018. Przeprowadzili oni ankietę i przejrzeli opinie klientów, aby stworzyć listę - Best Bathroom Exhaust Fans Reviews & Guide.

Czynniki brane pod uwagę przy tworzeniu listy:

  • wydajność przepływu powietrza
  • cechy szczególne
  • styl i kolor
  • poziom hałasu
  • budżet

Rozdział 6

Pielęgnacja i konserwacja wentylatorów

Czy nadszedł czas na wyczyszczenie zaniedbanego łazienkowego wentylatora wyciągowego?

Jeśli widzisz kurz na wentylatorze, już dawno powinieneś to zrobić. Jeśli zauważysz, że na lustrze jest więcej pary niż zwykle, już dawno powinieneś to zrobić.

Potrzebujesz szybkiego testu, aby sprawdzić, jak wydajnie pracuje Twój wentylator wyciągowy?

Przyłóż kawałek papieru toaletowego do wentylatora. Jeśli jest on zasysany przez wentylator, oznacza to, że nadal działa.

Posiadanie czystego i sprawnego wentylatora w łazience jest tak samo ważne, jak inne prace porządkowe w domu. (pralka, lodówka itp.) Przestań odkładać to zadanie na później.

Przepływ i wymiana powietrza są niezbędne. Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie wentylatora.

10 kroków, które należy wykonać, aby wentylator był wolny od brudu i pleśni:

Krok 1: Wyłącz wentylator za pomocą wyłącznika lub wyłącznika prądu. Nie wolno używać prądu.

Krok 2: Zdjąć pokrywę. Delikatnie pociągnąć pokrywę wentylatora w dół. Jeśli po obu stronach znajdują się metalowe bolce/sprężynki, należy je delikatnie ścisnąć, aby zwolnić pokrywę wentylatora. W zależności od modelu może być widoczna tylko wypustka.

Krok 3: Umyj pokrywę wentylatora w zlewie przy użyciu mydła i ciepłej wody. Można też wyczyścić pokrywę wentylatora odkurzaczem.

Krok4: Odłącz zasilanie urządzenia.

Krok5: W zależności od modelu wentylatora, usuń widoczne śruby i silnik. (my zabieramy się do głębokiego czyszczenia).

Krok6: Wyczyść łopatki wentylatora i otaczające części silnika wilgotną szmatką. Jeśli nie czujesz się komfortowo wyjmując silnik, możesz po prostu odkurzyć wnętrze obudowy wentylatora i okolice silnika.

Krok 7: Wyczyść otwór wylotowy i jego okolice. Przed założeniem pokrywy odpowietrznika pozwól, aby wszystko wyschło.

Krok8: Ponownie zainstaluj wentylator wyciągowy.

Krok9: Ponownie włącz zasilanie elektryczne.

Krok 10: Ciesz się czystszym i bardziej wydajnym wyciągiem.

Wnioski

Jeśli zadbasz o swój łazienkowy wentylator wyciągowy, będzie on dbał o powietrze w Twojej łazience.

Twój dom składa się z systemów ogrzewania i klimatyzacji, które są niezbędne do zapewnienia komfortu i dobrego samopoczucia w Twoim domu i wykraczają daleko poza Twoją łazienkę.

Wentylacja jest częścią systemu HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), który zapewnia komfort i dobrą jakość powietrza. Ważne jest, aby wybrać firmę HVAC, która zna się na prawidłowej wentylacji, a także na ogrzewaniu i chłodzeniu.