Post

Sprawdź, czy nie ma przecieków powietrza, zanim nadejdą upały

Czy wiesz, że ogrzewanie i chłodzenie pochłania ponad połowę energii zużywanej w typowym domu w USA, co sprawia, że jest to największy wydatek energetyczny w większości domów? (Departament Energii)

Ciepłe powietrze przedostające się do domu latem i wydostające się z niego zimą może zmarnować wiele pieniędzy na energię.

To jak wyrzucanie pieniędzy przez okno!

Po co ryzykować?

Teraz jest doskonały moment, aby upewnić się, że Twój dom jest zoptymalizowany pod kątem zapewnienia komfortu. Chcesz zatrzymać chłodne powietrze wewnątrz, zanim nadejdą letnie upały. Jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić, jest sprawdzenie, czy nie ma żadnych przecieków powietrza.

25% ciepła z domu jest tracone przez małe szczeliny i otwory w całym domu. Poświęcenie czasu na upewnienie się, że dom jest odpowiednio uszczelniony i zaizolowany, obniży całkowite zużycie energii. Podobnie ocieplenie poddasza i ścian oraz uszczelnienie pęknięć i otworów zapobiegnie przeciekaniu ciepłego powietrza do domu.

Oferta Bonusowa: Bezpłatne przypomnienie o wymianie filtra powietrza. Nigdy więcej nie zapomnij wymienić filtra powietrza, dzięki powiadomieniu wysyłanemu do Twojej skrzynki pocztowej, gdy nadejdzie czas wymiany filtra!

Korzyści z prawidłowego uszczelnienia i izolacji dla Twojego komfortu

Podejmując kroki w celu zapewnienia, że Twój dom jest odpowiednio uszczelniony i zaizolowany, oszczędzasz zarówno energię, jak i pieniądze. Gdy Twój dom jest w stanie utrzymać chłodne powietrze dostarczane przez centralny system klimatyzacji, możesz utrzymać pożądany poziom komfortu, gdy na zewnątrz jest gorąco.

Jednak brak odpowiedniego uszczelnienia i izolacji domu pozwala na ucieczkę chłodnego powietrza przez drzwi i okna. W rezultacie urządzenie HVAC pracuje dłużej, a Ty nie możesz utrzymać stałej temperatury w całym domu.

Gdy dom jest szczelnie zamknięty, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że chłodne powietrze będzie uciekać. Twój system będzie pracował rzadziej, zapewniając Ci chłód i komfort.

Nieszczelności powietrza powodują ucieczkę chłodnego powietrza

Jeśli w całym domu występują nieszczelności, koszty chłodzenia i zużycie energii będą wyższe.

Nieszczelności powietrza powodują, że dom traci cenne chłodne powietrze i wpuszcza do środka gorące. Ponieważ ciepłe powietrze miesza się z chłodnym, temperatura w domu staje się niekomfortowa i może być niejednolita w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak wykryć infiltrację powietrza

Profesjonalny technik HVAC może przeprowadzić ocenę domu, aby ustalić, czy w domu występują nieszczelności i przedstawić zalecenia dotyczące sposobu rozwiązania problemu.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniami typu "zrób to sam", według Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Inspektorów Domowych możesz użyć kadzidełka do zlokalizowania nieszczelności.

Powietrze przenika do domu i wydostaje się z niego przez każdą dziurę i szczelinę. Przejdź się po domu z kadzidełkiem, zwracając szczególną uwagę na okna, drzwi i gniazdka.

Jeśli dym zacznie rozwiewać się na boki, oznacza to, że znalazłeś nieszczelność, która może przepuszczać powietrze. Uszczelnienie, uszczelnienie lub nawet pianka w sprayu mogą uszczelnić te nieszczelności i zapewnić komfort w domu przez całe lato.

E-Conservation Home Energy Management Series podaje również szczegółową listę, jak znaleźć przecieki powietrza. Jedną z ich sugestii jest szukanie pajęczyn - pająki umieszczają swoje pajęczyny tam, gdzie jest przepływ powietrza.

Jak ucieka powietrze?

image credit: By Karl432

Nieodpowiednia izolacja wpuszcza ciepło latem

Jeśli nie masz odpowiedniej izolacji, Twój system HVAC będzie musiał pracować dłużej, aby utrzymać dom w chłodzie, co spowoduje wyższe rachunki za energię. Gdy masz odpowiednią ilość izolacji, Twój system może pracować bardziej wydajnie i przez krótszy czas. Odpowiednia izolacja pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i sprawi, że Twój dom będzie chłodniejszy.

Należy sprawdzić, czy izolacja w ścianach, zwłaszcza wokół okien, ościeżnic drzwiowych, a zwłaszcza na poddaszu, nie powoduje przecieków powietrza. Poddasza mogą być miejscem, przez które ucieka chłodne powietrze.

Powietrze na poddaszu może stać się bardzo gorące. Jeśli poddasze nie jest dobrze zaizolowane, gorące powietrze może przedostawać się do wnętrza domu, sprawiając, że klimatyzator będzie pracował częściej, ciężej i będzie Cię więcej kosztował każdego miesiąca.

Wartość R izolacji i jej efektywność w Twoim domu

Poziomy izolacji określa się za pomocą współczynnika R-value.

"Wartość R jest miarą zdolności izolacji do przeciwstawiania się przenikaniu przez nią ciepła. Im wyższa wartość R, tym lepsze właściwości termiczne izolacji".

Izolacja o wyższej wartości R będzie utrzymywać ciepłe powietrze na zewnątrz, a chłodne w środku. Urządzenie HVAC nie będzie musiało pracować tak często, a rachunki za energię będą niższe.

Izolację o wartości R można zainstalować w ścianach, na strychach, w piwnicach i wszędzie tam, gdzie normalnie wykonuje się izolację. Jest to jeden z najlepszych sposobów na poprawę efektywności energetycznej w domu.

Home Depot prowadzi Cię przez prezentację na temat izolacji "zrób to sam". Jeśli masz do czynienia z dużym projektem, zawsze najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą. Dla szybkich prac wokół domu możesz obejrzeć film tutaj: Wartości R izolacji

Informacyjne sposoby uszczelniania przecieków powietrza

(I zatrzymaj chłodne powietrze - nie pozwól, aby chłodne powietrze uciekło tego lata)

Houselogic napisał obszerny artykuł na temat 8 prostych sposobów na uszczelnienie przecieków powietrza w domu. Omówiono w nim m.in:

  • izolowanie wokół lamp wpuszczanych
  • Zatykanie otwartych przestrzeni między kołkami
  • zamykanie szczelin wokół kominów
  • uszczelnienie wokół drzwi i okien.

Wspomniano również, że zawsze należy nosić sprzęt ochronny lub skonsultować się z fachowcem.

Wnioski

Nie przejmuj się tym latem.

Poświęcenie czasu na upewnienie się, że Twój dom jest odpowiednio uszczelniony i zaizolowany, pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię oraz zapewni Tobie i Twojej rodzinie chłód i komfort przez całe lato.

Jeśli podczas samodzielnej kontroli przeciągów i ewentualnych nieszczelności wykryjesz bardziej złożone problemy , być może konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnej kontroli w Twoim domu .

Utrzymanie sprawnego działania systemu zależy od właściwej konserwacji i potrzeb serwisowych. Teraz jest najlepszy czas na sprawdzenie systemu, zanim pojawią się problemy. Zachowanie proaktywności przed nadejściem lata pomoże zapewnić komfort.

fot. zdjęcie: lato