Post

Czy na wężownicy klimatyzatora jest lód?

W XXI wieku znaleźliśmy wyjątkowo energooszczędne sposoby wytwarzania chłodu i ogrzewania w naszych domach. Dzięki wykorzystaniu elektryczności, czynnika chłodniczego i wentylatorów w przemyślany sposób, od dziesięcioleci jesteśmy w stanie chłodzić nasze domy bez lodu. Jednak większość właścicieli domów nie wie, jak działają klimatyzatory i dlatego wciąż myślą, że lód tworzący się na ich wężownicy jest dobry. Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci, że tak nie jest.

Istnieje powszechny mit, że lód tworzący się na Twoim klimatyzatorze oznacza, że wykonuje on wyjątkowo dobrą pracę, ale to nie może być dalsze od prawdy. Jednostki AC są zbudowane do wytwarzania chłodu przy użyciu energii elektrycznej i czynnika chłodniczego, bez wilgoci, co oznacza, że formowanie się lodu jest zazwyczaj znakiem, że coś jest nie tak i potrzebujesz naprawy AC w Chapel Hill.

Nie wierzysz nam? Cóż, czytaj dalej, a obiecujemy, że przekonamy Cię, że jest inaczej.

Co oznacza lód?

Twój klimatyzator działa w pętli. Gdy czynnik chłodniczy przechodzi przez wężownice parowania i kondensacji, pobiera ciepło i przenosi je na zewnątrz. Zimne powietrze, które tworzy się w klimatyzatorze, jest następnie wpychane do domu i proces zaczyna się od nowa. Musi się dziać coś poważnego, aby temperatura spadła tak nisko i aby poziom wilgoci wzrósł tak bardzo, że na Twoim systemie tworzy się lód. W grę może wchodzić wiele problemów.

Niski poziom czynnika chłodniczego

Lód może tworzyć się na Twoim systemie AC z powodu niskiego lub nieszczelnego czynnika chłodniczego. Gdy w systemie jest za mało czynnika chłodniczego, gaz może się zbytnio rozprężyć w wężownicy parownika, powodując spadek temperatury. Kiedy temperatura spada zbyt mocno, wtedy lód tworzy się tam, gdzie prawdopodobnie nie chciałbyś go mieć. Kontaktując się z profesjonalnym technikiem HVAC, poziom czynnika chłodniczego może zostać uzupełniony, a klimatyzator może wrócić do odpowiedniego funkcjonowania!

Zatkany filtr powietrza

Gdy filtr powietrza w klimatyzatorze jest zatkany, może to spowodować, że powietrze będzie miało problem z cyrkulacją w systemie. Zimne powietrze ma być rozpraszane w domu przez otwory wentylacyjne, a jeśli ma problemy z poruszaniem się, to utknie w systemie AC. Jeśli nadal podążasz za tym, to zimne powietrze w końcu obniży swoją temperaturę i zacznie tworzyć lód na cewce.

Może to spowodować drastyczny spadek wydajności energetycznej w systemie. Rachunki wzrosną, a klimatyzacja przestanie działać tak efektywnie jak zwykle.

Wysoka wilgotność

Nie zapominaj, że jest jeszcze jeden element tej układanki. Wilgotność jest niezbędna do tworzenia się lodu, ponieważ lód jest produktem wody i niskich temperatur. Jeśli uruchamiasz swoją klimatyzację w bardzo wilgotny dzień, może ona zmagać się z problemami, a te problemy mogą łączyć się z wilgocią i powodować powstawanie lodu. Używając osuszacza wraz z klimatyzatorem, osuszacz może odfiltrować wilgoć z powietrza, podczas gdy klimatyzacja łatwiej schładza suchy dom.

Jeśli masz do czynienia z lodem, może to być poważny problem z Twoim systemem. Tylko doświadczony profesjonalista ma narzędzia i wiedzę, aby rozwiązać problem i przywrócić normalny stan klimatyzacji.

Zadzwoń do profesjonalistów z Raleigh Heating & Air już dziś, aby uzyskać najwyższej klasy serwis AC.