Post

25 rozwiązań w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach, które zadbają o Twoje powietrze

Jeśli chodzi o jakość powietrza w pomieszczeniach, jesteśmy pewni, że zrobisz wszystko, aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo i oddychać jak najlepszym powietrzem.

Te 25 prostych rozwiązań sprawi, że w Twoim domu pojawi się więcej świeżego powietrza, poprawi się jakość powietrza w pomieszczeniach i zmniejszy ilość uciążliwych domowych zanieczyszczeń.

Jeśli szukasz praktycznych wskazówek, które możesz zastosować już dziś, ten artykuł z pewnością Ci się spodoba.

Wiele domów nie spełnia oczekiwań, jeśli chodzi o zdrową jakość powietrza w pomieszczeniach.

Co z tego wynika?

Według CPSC (Consumer Product Safety Commission), "W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, żepowietrze w domach i innych budynkach może być bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz nawet w największych i najbardziej uprzemysłowionych miastach."

"Inne badania wskazują, że ludzie spędzają około 90 procent czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego dla wielu osób zagrożenie dla zdrowia może być większe z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach niż na zewnątrz."

25 rozwiązań w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach , które zmienią Twoje samopoczucie

Rozwiązanie 1

Wprowadź naturę do domu, aby uzyskać czyste powietrze

Zalety roślin domowych są nie do przecenienia. Rośliny domoweoczyszczają powietrze. Rośliny domowe naprawdę oddychają. Pobierają dwutlenek węgla i wydychają tlen. Ludzie i zwierzęta pobierają tlen i wydychają dwutlenek węgla. Wprowadzając rośliny do swojego domu, tworzysz symbiotyczną relację, filtrujesz powietrze, wytwarzasz świeży tlen i upiększasz swój dom. Oto kilka dobrych roślin domowych, które warto rozważyć:

Zdjęcie autorstwa Jackie Tsang na Unsplash

 • Aloe Roślina - Aloes jest doskonałym wyborem, ponieważ jest miły dla oka i łatwy w pielęgnacji, ale ma też kilka innych wspaniałych cech:

  • Jest świetny na skaleczenia, oparzenia i odtruwanie organizmu.

  • Na jego liściach pojawiają się brązowe plamy, gdy w powietrzu znajduje się duża ilość szkodliwych substancji chemicznych.

 • Bluszcz angielski - bluszcz angielski to kolejna łatwa w pielęgnacji roślina domowa o wyjątkowych właściwościach. Naukowcy z NASA uznali bluszcz angielski za najlepszą roślinę domową do filtrowania powietrza. Jest on także najbardziej znaną rośliną domową, jeśli chodzi o filtrowanie formaldehydu.

 • Drzewo kauczukowe - drzewa kauczukowe oczyszczają powietrze, dobrze rosną w słabym oświetleniu, dobrze radzą sobie w chłodniejszym klimacie i wymagają minimalnej opieki. Skutecznie usuwają też toksyny z powietrza.

 • Wężownica - Wężownica jest niezwykła, ponieważ uwalnia tlen w nocy, podczas gdy większość roślin uwalnia go tylko w ciągu dnia. Nie potrzebuje dużo wody ani światła.

 • Bambusowa palma - ta atrakcyjna roślina również znalazła się na liście wspaniałych roślin oczyszczających opracowanej przez NASA. Jest skuteczna w usuwaniu benzenu i trójchloroetylenu z powietrza.

 • Dracena o czerwonych brzegach - ta piękna roślina o żywych barwach jest doskonałym dodatkiem do wystroju wnętrz, a także pomaga usuwać z powietrza toksyny, takie jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd.

Rozwiązanie 2

Pękaj w oknach i dbaj o czystość podłóg

Twój dom, szczególnie jeśli jest nowszy, nie oddycha dobrze. Powoduje recyrkulację tego samego powietrza, w kółko. Może to stanowić poważny problem dla jakości powietrza w pomieszczeniach. Uchylając okna, wpuszczasz do domu świeże powietrze.

Utrzymując podłogi w czystości, mopując je, odkurzając i używając wycieraczek, usuwasz cząsteczki, które w końcu znajdą się w powietrzu.

Rozwiązanie 3

Włącz dmuchawę pieca

Jedną z najlepszych wskazówek dotyczących jakości powietrza w pomieszczeniach, która pozwoli utrzymać jakość powietrza na optymalnym poziomie, jest po prostu włączenie dmuchawy pieca. Służy to ponownemu obiegowi powietrza w domu, przez czerpnię i z powrotem przez kanały nawiewne.

Należy równieżupewnić się, że piec jest wyposażony w system filtrów z lampami UV. Lampy UV zabijają mikroorganizmy, zarodniki bakterii i pleśni. Piec wyposażony w system filtracji z lampami UV oczyszcza powietrze nawet o 90% lepiej, co znacznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.

Upewnij się, że piec był serwisowany. Jeśli piec nie działa prawidłowo, nie będzie tak dobrze oczyszczał powietrza. Może również powodować więcej problemów z konserwacją, a nawet całkowicie przestać działać. Ważne jest, aby regularnie serwisować piec. Skontaktuj się z dostawcą usług serwisowych, aby uzyskać najlepszy program konserwacji dla Twojego urządzenia.

Rozwiązanie 4

Wymieniaj filtry powietrza zgodnie z zaleceniami producenta

Filtr powietrza w Twoim systemie HVAC jest pierwszą linią obrony przed złą jakością powietrza w pomieszczeniach. Typowy system centralnego ogrzewania i chłodzenia przepuszcza przez filtr ponad 1000 stóp sześciennych powietrza na minutę. Oznacza to, że cała ilość powietrza w domu przechodzi przez filtr wiele razy każdego dnia.

Czysty filtr skutecznie usuwa unoszące się w powietrzu cząsteczki, od kurzu po niewidoczne mikroskopijne cząsteczki. Zanieczyszczony filtr może jednak pogorszyć jakość powietrza w pomieszczeniach, ponieważ działa jak zbiornik na brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które są stale wprowadzane z powrotem do powietrza, którym oddychamy.

Filtr powietrza należy wymieniać co miesiąc, zarówno w sezonie grzewczym, jak i chłodniczym. Zamiast tanich, nadających się do wyrzucenia filtrów panelowych z włókna szklanego należy wybrać wysokiej jakości filtry z tkaniny plisowanej, które zatrzymują cząsteczki powietrza o wielkości do 3 mikronów.

Gdy filtr powietrza jest zatkany, klimatyzator musi pracować ciężej, aby zrekompensować blokadę przepływu powietrza. Zmniejszony przepływ powietrza przez system grzewczo-chłodzący może spowodować przegrzanie wymiennika ciepła i jego zbyt szybkie wyłączenie.

Zatory przyczyniają się do powstawania niezdrowego powietrza

"Zatkany filtr powietrza pozwala na ponowny obieg kurzu i zanieczyszczeń, które powinny być odfiltrowane, do domu. Może to powodować przewlekłe alergie, a zwłaszcza być niebezpieczne dla osób z astmą lub innymi schorzeniami układu oddechowego.

Jeśli masz zwierzęta domowe lub przechowujesz w domu wiele substancji chemicznych, jakość powietrza w pomieszczeniach będzie jeszcze gorsza z powodu zatkanego filtra. Możesz nie zauważyć, że tu czy tam poczujesz smarknięcie, ale z czasem zła jakość powietrza w pomieszczeniach będzie miała bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie".

Wymiana filtra powietrza w systemie HVAC może zapobiec poważnym problemom.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

Filtry powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Prosty sposób wymiany filtra w piecu

Wymiana filtra powietrza to proste zadanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i utrzymać czyste powietrze. Nie możesz sobie pozwolić na pominięcie tego łatwego zadania.

Rozwiązanie 5

Utrzymuj system wentylacyjny w czystości

Wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach to kolejna opcja dla właścicieli domów, którzy zastanawiają się, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Samo otwieranie drzwi i okien nie jest dobrym rozwiązaniem ani w mroźną zimę, ani w upalne lato.

Celem prawidłowej wentylacji jest zachowanie równowagi. Należy usunąć zastoje niezdrowego powietrza i zastąpić je taką samą ilością świeżego, przefiltrowanego powietrza zewnętrznego, aby rozcieńczyć zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń i przywrócić zdrową jakość powietrza. Wentylatory z odzyskiem ciepła(HRV) są obecnie złotym standardem w wentylacji budynków mieszkalnych.

Wykorzystując dedykowane przewody o małej średnicy podłączone do centralnego sterownika,HRV usuwa zużyte powietrze z kuchni, łazienek i pomieszczeń gospodarczych, jednocześnie dostarczając dokładnie taką samą ilość świeżego powietrza zewnętrznego do sypialni i innych pomieszczeń mieszkalnych. Wewnątrz sterownika znajduje się wymiennik ciepła, który pomaga utrzymać temperaturę w pomieszczeniach poprzez wstępne ogrzanie napływającego świeżego powietrza w zimie i schłodzenie go w lecie.

Niewystarczająca wentylacja lub złe utrzymanie systemu wentylacyjnego może powodować lub przyczyniać się do rozwoju infekcji, raka płuc i przewlekłych chorób płuc, takich jak astma.

W poprzednich dekadach starsze domy miały własne źródło wentylacji. Były one "nieszczelne". Domy miały słabą izolację ścianlub nie miały jej wcale, więc świeże powietrze mogło łatwo przedostawać się przez szczeliny, pęknięcia i otwory w budynku.

Rozwiązanie 6

Ograniczenie wilgotności i powstawania pleśni za pomocą osuszaczy i wentylatorów wyciągowych

Wilgotność gromadzi się w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach mieszkalnych z powodu takich czynności jak gotowanie, kąpiel czy zwykłe oddychanie. Agencja Ochrony Środowiska zaleca, aby poziom wilgotności w pomieszczeniach wynosił od 30 do 60 procent. Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach stanowi pożywkę dla toksycznych pleśni i bakterii.

Wysoka wilgotność sprawia, że utrzymanie odpowiedniego IAQ w domu wymaga znacznego wysiłku. Użycie osuszacza powietrza pomoże kontrolować jakość powietrza, która może powodować problemy zdrowotne w domu.

Optymalny poziom wilgotności w domu zależy od osobistych preferencji, ubioru i poziomu aktywności fizycznej.

ASHRAE* sugeruje, że zakres 45% - 55% wilgotności pozwala kontrolować skutki zdrowotne i choroby.

Komfortowy: 30% - 60%

Zalecana: 45% - 55%

Wysoka: 55% - 80%

Aktywnie rozwijająca się pleśń uwalnia miliony zarodników reprodukcyjnych, zanieczyszczając powietrze w domu. Jeśli wilgotność powietrza w domu stale przekracza zalecane poziomy, warto rozważyć zainstalowanie osuszacza powietrza w całym domu w kanałach wentylacyjnych HVAC, aby utrzymać zdrową jakość powietrza w pomieszczeniach.

Osuszacz powietrza w całym domu, sterowany przez zamontowany na ścianie higrostat, podobnie jak termostat obsługujący piec lub klimatyzację, oczyszcza całe powietrze w domu, które przepływa przez przewody wentylacyjne nieprzerwanie w dzień i w nocy.

Rozwiązanie 7

Zainstaluj i monitoruj poziom tlenku węgla

Wszyscy słyszeliśmy o bezbarwnej, bezwonnej i być może jednej z najbardziej toksycznych substancji, z którą można się potencjalnie zetknąć, znanej jako tlenek węgla.

Najlepszą obroną przed tą bardzo śmiertelną toksyną jest alarm tlenku węgla. Kiedy mówimy o jakości powietrza w pomieszczeniach, zazwyczaj nie traktujemy tego zagadnienia jako priorytetowego.

"Tlenek węgla powstaje wwyniku niecałkowitego spalania paliw kopalnych, takich jak gaz. Może to mieć miejsce w nieodpowiednio konserwowanych lub źle zamontowanych domowych urządzeniach grzewczych, takich jak kotły i kominki gazowe. Jeśli przewód kominowy lub komin są zatkane, CO nie będzie mógł wydostać się z domu, co spowoduje szybkie nagromadzenie się niebezpiecznego stężenia." [diy.com]

Jak zainstalować alarm tlenku węgla

Krok 1: Wybierz miejsce, w którym nie ma dzieci i zwierząt domowych, a alarm jest czysty. Umieścić w pobliżu ogrzewania, np. pieca gazowego.

Krok 2: Zmierz odległość między otworami montażowymi z tyłu uchwytu montażowego.

Krok 3: Zaznacz tę odległość w wybranym miejscu.

Krok 4: Wywierć małe otwory w zaznaczonym miejscu.

Krok: 5: Przymocuj uchwyt montażowy do powierzchni za pomocą dostarczonych wkrętów.

Krok 6: Zamontuj pozostałe części czujki. Dotyczy to również czujek dymu.

Priorytetem powinno być regularne testowanie czujek. Baterie należy wymieniać dwa razy w roku. Dobrą zasadą jest wiosna i jesień (kiedy zmienia się zegary).

Należy zwrócić uwagę na instrukcję i przewodnik dołączony do detektora danej marki. Należy również pamiętać, że system grzewczy, podgrzewacz wody i wszelkie inne urządzenia spalające gaz, olej lub węgiel powinny być co roku serwisowane przez wykwalifikowanego technika.

Rozwiązanie 8

Regularne odkurzanie w celu zmniejszenia ilości brudu i roztoczy

Brzmi prosto, prawda?

Badania pokazują, że regularne, cotygodniowe odkurzanie może znacznie zmniejszyć ilość szkodliwych alergenów, kurzu i roztoczy, które zanieczyszczają Twój dom i płuca. Najlepsze odkurzacze dla astmatyków i alergików są wyposażone w kilka technologii, wśród których można wymienić szczelny system wykorzystujący specjalny filtr HEPA.

To nie żart.

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach stało się jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zaliczyła zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach do 5 największych zagrożeń dla środowiska.

Bez względu na to, jak czysty wydaje Ci się Twój dom, te dokuczliwe mikroskopijne "krewniaki pająka" istnieją. Można je znaleźć na pościeli, dywanach, zasłonach i meblach tapicerowanych.

Nie możemy ich całkowicie wyeliminować, ale możemy zastosować pięć poniższych strategii zapobiegawczych, aby utrzymać je w ryzach.

 1. Używaj osuszacza powietrza lub klimatyzacji, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Według Platts-Mills, czołowego badacza roztoczy,najważniejszym planem działania jest upewnienie się, że w Twoim domu jest zbyt sucho, aby roztocza mogły przeżyć. Utrzymuj poziom wilgotności między 40 a 50 procent i nie mieszkaj w piwnicach, jeśli jesteś uczulony na roztocza. Piwnice są trudne do utrzymania w suchości.
 2. Materac i poduszki można umieścić w pokrowcach nieprzepuszczających alergenów. Badania przeprowadzone w NIEHS wykazały znaczną redukcję roztoczy , gdy pokrowce antyalergenowe połączono z prawidłowo wypraną pościelą, czyszczeniem parą wodną na sucho i odkurzaniem.
 3. Pierz całą pościel co najmniej raz w tygodniu w gorącej wodzie. (co najmniej 130 -140 stopni Fahrenheita) źródło: medicinenet.com
 4. W miarę możliwości należy zastąpić wykładziny dywanowe gołymi podłogami.
 5. Kurz należy usuwać wilgotną ściereczką. Sucha ściereczka tylko je wznieca.

Rozwiązanie 9

Coroczna kontrola domu przez technika HVAC

Jeśli martwisz się o jakość powietrza w swoim domu lub biurze, możesz zlecić wykonanie testu jakości powietrza .

Badanie jakości powietrza w pomieszczeniach wykonane przez przeszkolonego specjalistę może pomóc w ustaleniu, jakiego rodzaju problemy z powietrzem mogą występować i co należy zrobić, aby je rozwiązać.

Pięć głównych etapów badania to:

 • Wybór miejsca badania
 • Otrzymanie próbki kontrolnej
 • Zebranie próbek testowych
 • Wysyłka i analiza
 • Dostarczenie raportu.

Można wprawdzie kupić zestaw do samodzielnego badania powietrza w pomieszczeniach, ale zwykle służy on tylko jako wskaźnik tego, czy konieczne jest wykonanie profesjonalnego badania.

Niektóre zestawy do majsterkowania mogą nie wykryć zanieczyszczeń, które wykryje profesjonalista, co sprawia, że nie można na nich polegać, jeśli podejrzewa się, że coś jest nie tak. Gdy profesjonalista przedstawi raport końcowy, można spać spokojnie, wiedząc, że jakość powietrza jest dobra lub podjąć działania, aby tak się stało.

Instalacja wentylatora z odzyskiem ciepła (HRV) lub wentylatora z odzyskiem energii (ERV) jest jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza w domu. System HRV lub ERV zastąpi zużyte powietrze w pomieszczeniach świeżym powietrzem z zewnątrz.

Przeszkoleni specjaliści mogą zidentyfikować źródła problemów i pomóc w opracowaniu planu najlepszego dla Ciebie rozwiązania w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach.

Rozwiązanie 10

Zastosowanie domowego systemu oczyszczania całego powietrza

Powietrze w Twoim domu jest niezbędne nie tylko do zapewnienia komfortu, jest niezbędne do życia. Wiecie, o czym mówię, jeśli chodzi o osoby cierpiące na astmę i reagujące w straszny sposób na alergeny.

To może być trudne. Trudno jest znaleźć właściwą równowagę. Proponujemy oczyszczacze powietrza, ponieważ mogą one usuwać zanieczyszczenia i alergeny znajdujące się w powietrzu.

Wychwytują one około 98% lub więcej pyłków i zarodników pleśni, w zależności od tego, jakiego urządzenia potrzebuje Twój dom.

Według Kliniki Mayo, 93% przypadków przewlekłych infekcji zatok przypisuje się pleśni. Wdychając zarodniki, które unoszą się w powietrzu, pleśń może rozwijać się w naszych zatokach i płucach.

Pleśń ma swój sposób na dominację. Wilgotność, wilgoć, nieszczelności i kondensacja w odpowiednich warunkach mogą spowodować rozwój pleśni niemal wszędzie.

W firmie Central Heating & Air Conditioning wiemy, że jakość powietrza w domu nigdy nie była tak istotna dla zdrowia i bezpieczeństwa naszych rodzin. Zapewnij swojej rodzinie spokój ducha i niezrównaną jakość powietrza w pomieszczeniach, na którą zasługuje dzięki oczyszczaczowi powietrza Aprilaire 2210 Whole Home Air Purifier oraz oczyszczaczowi powietrza Reme Halo In-Duct Air Purifier.

Porozmawiaj z naszym zespołem już dziś, aby zaoszczędzić, jeśli wyposażysz swój dom w oba urządzenia!

Rozwiązanie 11

Skorzystaj z usługi czyszczenia kanałów powietrznych

Czyszczenie kanałów powietrznych jest usługą konserwacyjną oferowaną przez niektóre firmy HVAC, z obietnicą czystszego powietrza i lepszej wydajności systemu HVAC.

Znaczne ilości kurzu lub duże zatory w kanałach wentylacyjnych to dwa powody do niepokoju dla niektórych właścicieli domów rozważających tę usługę.

Należy pamiętać, że im łatwiej powietrze przepływa przez kanały wentylacyjne, tym łatwiej system dostarcza je do pomieszczeń mieszkalnych.

Istnieją dowody na to, że sprawdzenie kanałów powietrznych może pomóc w zidentyfikowaniu konkretnych problemów, które mogą pomóc w podjęciu działań mających na celu utrzymanie wydajnej pracy systemu HVAC.

Oto film przygotowany przez Stowarzyszenie Inspekcji, Konserwacji i Renowacji HVAC na temat prawidłowego czyszczenia kanałów powietrznych:

Źródło: YouTube, The NADCA Guide to Proper Air Duct Cleaning by NADCAHVAC

Rozwiązanie 12

Zrób w swoim domu strefę dla niepalących

Z wielu powodów palenie jest szkodliwe. Tytoń zawiera szkodliwe substancje zanieczyszczające. Zauważono, że dym, który wydychasz zawiera ponad 4000 różnych substancji chemicznych.

Środowiskowy dym tytoniowy (ETS) w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Od dziesięcioleci wiadomo, że ETS jest szkodliwy dla zdrowia ludzi i powoduje przedwczesne zgony i choroby.

Niech palacze... wyjdą na zewnątrz.

Rozwiązanie 13

Zbadaj swój dom na obecność radonu

Gaz radon może być naturalnie emitowany przez ziemię na niektórych obszarach.

"Radon jest niewidzialnym, bezwonnym gazem, który może powodować raka płuc. Chociaż radon może być uwalniany z materiałów budowlanych, w większości przypadków jego źródłem jest naturalny radon znajdujący się w glebie i skałach, na których zbudowany jest dom .

Dom może działać jak komin: ciepłe powietrze unoszące się wewnątrz powoduje podciśnienie w piwnicach lub na poziomie płyty fundamentowej. To podciśnienie może powodować zasysanie gazów, w tym radonu".

Rozwiązanie 14

Używaj nietoksycznych środków czystości

"95 procent substancji chemicznych stosowanych w syntetycznych środkach zapachowych pochodzi z ropy naftowej (yep, ropa naftowa) i obejmują pochodne benzenu (rakotwórcze), aldehydy, tolueni wiele innych znanych toksycznych substancji chemicznych". [źródło].

Prawdopodobnie nie jest to zbyt dobre dla powietrza, którym oddychasz.

Kilka wskazówek...

1. Do prania i czyszczenia wybieraj produkty bezzapachowe lub zapachowe. Tradycyjne domowe środki czystości są jednymi z głównych czynników przyczyniających się do problemów z jakością powietrza w pomieszczeniach.

2. Szukaj zapachów pochodzenia roślinnego.

3. Używaj sody oczyszczonej do eliminowania zapachów w domu (dobrze sprawdza się w lodówce).

4. Staraj się używać mniej produktów w aerozolu.

Rozwiązanie 15

Zwracaj uwagę na kupowane meble

Upewnij się, że nowe szafki, meble i materiały budowlane, takie jak sklejka, płyty wiórowe i płyty OSB (Oriented Strand Board) używane w Twoim domu nie są wykonane z użyciem klejów zawierających formaldehyd. [Today'sHomeowner.com...]

"Formaldehyd jest toksycznym gazem wydzielanym przez zaskakującą liczbę przedmiotów znajdujących się w naszych domach. Jako składnik wielu produkowanych przedmiotów, formaldehyd można znaleźć w:

 • Meble
 • Ściany
 • Wykładzinach dywanowych
 • Podłogi
 • Dekoracje

Jak rozpoznać, które rodzaje mebli mogą wydzielać formaldehyd?

Jednym z głównych zastosowań formaldehydu są kleje. Jeśli meble są wykonane z "drewna", czyli czegoś innego niż lite drewno naturalne, prawdopodobnie wydzielają formaldehyd. Elementy takie jak sklejka, płyta pilśniowa o średniej gęstości (MDF), płyta wiórowa i płyta wiórowa są mocowane do siebie za pomocą kleju, a każdy z tych materiałów może zawierać duże ilości formaldehydu.

Rozwiązanie 16

Kupuj farby przyjazne dla środowiska (bez lotnych związków organicznych lub o niskiej zawartości lotnych związków organicznych)

VOC oznacza lotne związki organiczne.

Ponieważ są one lotne, związki te parują i emitują gazy nawet długo po wyschnięciu. Na przykład farba emituje tylko połowę swoich lotnych związków organicznych w ciągu pierwszego roku. Może ona powodować takie objawy, jak bóle i zawroty głowy.

"Aby farbę można było nazwać "niskoemisyjną", EPA wymaga, aby zawierała nie więcej niż 250 gramów na litr (g/l) lotnych związków organicznych (VOC) w przypadku farb płaskich i lateksowych - farby olejne mogą mieć do 380 g/l. (W niektórych miejscach, np. w Kalifornii, obowiązują jeszcze bardziej rygorystyczne normy). Aby farba mogła nazywać się wolną od lotnych związków organicznych, nie może zawierać więcej niż 5 g/l lotnych związków organicznych".

Powietrze bogate w LZO w Twoim domu może zwiększyć ryzyko zachorowania na astmę lub alergię. Jeśli to możliwe, używaj farb, które nie zawierają lotnych związków organicznych lub zawierają je w ogóle.

Rozwiązanie 17

Częściej czesz swoje zwierzęta

Zdjęcie autorstwa Matthew Henry na Unsplash

Kiedy Twoje zwierzęta się gubią, ich sierść może unieść się w powietrzu i zatkać filtry. Kwestię zatkanego filtra powietrza poruszyłem już we wskazówce nr 4. Wpływa to negatywnie na wydajność systemu.

Ale wraz z sierścią zwierząt domowych pojawia się sierść...

"Sierść zwierząt domowych składa się z maleńkich, wręcz mikroskopijnych płatków skóry, które wydalają koty i psy. Wiele osób jest uczulonych na sierść zwierząt domowych i cierpi z powodu źle wyczyszczonych filtrów powietrza, które są przepełnione sierścią zwierząt domowych.

Kanały wentylacyjne są wykonane z metalu, co powoduje, że przyciągają sierść zwierząt domowych i sierść. Gdy włącza się piec lub chłodziarka, niewielka ilość mieszaniny sierści i włosów wydmuchiwana jest przez system, a w efekcie wdychamy ją my i nasza rodzina".

Rozwiązanie 18

Czyść wentylatory sufitowe i podłogowe

Wentylatory, podobnie jak filtry powietrza, zbierają dużo kurzu. Zakurzone wentylatory cyrkulują ... kurz.

Poświęć trochę czasu na wyczyszczenie łopatek wentylatora sufitowego, a gdy już to zrobisz, zmień kierunek obrotów wentylatora sufitowego.

Rozwiązanie 19

Zamroź pluszowe zabawki i poduszki

Trudno pomyśleć, że te słodkie misie lub poduszka, której używasz codziennie, mogą mieć roztocza.

Serwis Master Clean sugeruje: "aby się ich pozbyć, włóż pluszowe zabawki i poduszki do wodoodpornego worka na pranie i umieść go w zamrażarce. Niech się chłodzi przez kilka godzin. Niska temperatura zabije wszystkie roztocza, co w ogromnym stopniu przyczyni się do czystszego powietrza w pomieszczeniach".

Inny sposób czyszczenia poduszek, ponieważ są one bardziej obrzydliwe, niż możesz sobie wyobrazić...

Wrzuć je do prania. Poduszki są idealną pożywką dla roztoczy i grypy.

"Badania wykazały, że po dwóch latach około 1/3 wagi poduszki zawiera martwy naskórek, roztocza (które zjadają martwy naskórek) i odchody (kupy tych wszystkich roztoczy). Dodatkowo, 10% ludzi i 80% alergików jest uczulonych na białka znajdujące się w odpadkach i rozłożonych roztoczach!"

Rozwiązanie 20

Przyjmij zasadę "Bez butów

Buty mogą przenosić bakterie do Twojego domu. Może to powodować różnego rodzaju infekcje.

Chociaż dywany i wycieraczki ograniczają przedostawanie się do domu brudu i innych zanieczyszczeń powietrza z zewnątrz, bardziej efektywne jest przyjęcie w domu zasady "bez butów".

Rozwiązanie 21

Zainstaluj okap kuchenny dobrej jakości, wentylowany na zewnątrz

Zainstaluj wysokiej jakości okap kuchenny z wentylacją zewnętrzną o zalecanymdla Twojej kuchenki przepływie powietrzaCFM (stopy sześcienne na minutę).

Być może zastanawiasz się: "Ale moja kuchenka mikrofalowa ma już wentylator. Po co mi okap wentylacyjny?".

Choć kuchenki mikrofalowe są wygodne, nie wystają wystarczająco daleko ponad kuchenkę, aby zapewnić prawidłowe odpowietrzenie, a często nie są też wentylowane na zewnątrz.

Rozwiązanie 22

Używaj tych otworów wentylacyjnych, gdy to możliwe

Może to być zaskoczeniem, ale wiele zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach pochodzi z kuchni. W szczególności, kuchenki gazowe podczas gotowania uwalniają do powietrza szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek azotu i tlenek węgla.

Nawet palniki elektryczne mogą wytwarzać te same zanieczyszczenia (tylko w mniejszym stężeniu), a także inne cząsteczki, które łatwo przenikają do krwiobiegu.

Używanie otworów wentylacyjnych podczas gotowania (lub otwieranie okien, jeśli nie masz prawidłowo działającego otworu wentylacyjnego) może pomóc w filtrowaniu powietrza.

Rozwiązanie 23

Jak najczęściej uruchamiaj wentylatory wyciągowe w łazience

Choć może to brzmieć zarówno irytująco, jak i nieco ekstremalnie, jest to przydatny sposób na poprawę jakości powietrza w domu.

Często usuwając powietrze z domu za pomocą wentylatorów wyciągowych, doprowadzasz świeże powietrze, które je zastępuje, dzięki czemu powietrze jest tak świeże, jak to tylko możliwe. [źródło]

Rozwiązanie 24

Ogranicz ilość pachnących przedmiotów w swoim domu

To trudna rada, ale te świece zapachowe, dyfuzory i odświeżacze powietrza, które uwielbiasz, prawdopodobnie tylko pogarszają jakość powietrza w Twoim domu.

Niektóre z tych odświeżaczy powietrza zawierają lotne związki organiczne, takie jak benzen, formaldehyd i toluen, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ podrażniają oczy, nos i gardło, a także powodują bóle głowy, jak podaje Real Simple.

Jak już wspomnieliśmy, wiele produktów dezynfekujących, kosmetycznych, odtłuszczających i czyszczących również zawiera szkodliwe lotne związki organiczne.

Rozwiązanie 25

Zmodernizuj termostat

Aktualizacja termostatu w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach to tylko jedna z wielu korzyści, jakie możesz odnieść, decydując się na taką zmianę.

Ważne jest, aby poszukać termostatu, który ma tryb cyrkulacji. Niektóre termostaty uruchamiają wentylator wewnętrzny na 20 minut co godzinę, podczas gdy inne mogą pozwolić na ciągłą pracę wentylatora z obniżoną prędkością w celu zapewnienia stałego przepływu powietrza.

Wnioski

Stosowanie się do powyższych wskazówek dotyczących jakości powietrza w pomieszczeniach nie jest wcale takie trudne, ale wymaga pewnego wysiłku. Wprowadzając do domu rośliny, otwierając okna, utrzymując podłogi w czystości i utrzymując cyrkulację powietrza dzięki konserwowanemu piecowi, podejmujesz właściwe kroki, aby zadbać o siebie i swoją rodzinę.

Pytanie o to, jak poprawić jakość powietrza w domu, pojawia się przez cały rok. Odpowiedź leży w wielopłaszczyznowym podejściu, które dotyczy źródeł złej jakości powietrza. Zwalczanie kurzu, pleśni lub braku wentylacji oraz utrzymywanie wilgotności w domu również przyczyni się do poprawy jakości powietrza w domu.

Kilka czynników może powodować zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i wywoływać astmę, alergie i wiele innych chorób. Wymienione 25 rozwiązań w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach to odświeżający początek drogi do poprawy jakości powietrza.

Zapewnij swojej rodzinie jakość powietrza w pomieszczeniach, na którą zasługuje, wyposażając swój dom w nasze niezrównane oczyszczacze powietrza. Porozmawiaj z naszym zespołem, aby dowiedzieć się więcej o zaletach tych oczyszczaczy i o tym, jak możesz zaoszczędzić, wyposażając swój dom w oba oczyszczacze powietrza!