Post

Kotły mieszkaniowe: Rodzaje, terminy, technologia [NOWY PORADNIK]

Większość domów w Stanach Zjednoczonych jest ogrzewana za pomocą pieców lub kotłów. Gdytemperatura zaczyna spadać, naszą naturalną tendencją jest zastanawianie się, czy nasze domy są gotowe na kolejny sezon grzewczy.

Niniejszy przewodnik skierowany jest w szczególności do właścicieli domów, których głównym źródłem ciepła jest kocioł grzewczy lub którzy rozważają modernizację istniejącego kotła. Omawiamy najlepsze zalecenia dotyczące kotłów domowych, ich zalety, bezpieczeństwo użytkowania w domu, serwis, konserwację i wiele innych.

Ponieważ połowa energii zużywanej w domu idzie na ogrzewanie i chłodzenie (według Energy Star), podejmowanie mądrych decyzji dotyczących systemu grzewczego domu może wpłynąć na wysokość rachunków za media (i nie tylko).i nie zapominajmy o komforcie). Chcemy zapewnić Ci najbardziej niezawodne, energooszczędne marki na rynku, abyś mógł żyć komfortowo.

Nie masz czasu na przeczytanie całego wpisu?

Pozwól, że wyślę Ci kopię, abyś mógł ją przeczytać, kiedy będzie to dla Ciebie wygodne. Po prostu daj mi znać, gdzie mam ją wysłać (trwa to 5 sekund):

ROZDZIAŁ 1

Jak działają kotły?

System kotłowy podgrzewa wodę w zbiorniku, który dostarcza gorącą wodę lub parę, która przepływa przez rury i grzejniki, wytwarzając ciepło.

Większość domowych systemów kotłowych to systemy ogrzewania gorącej wody. Niektóre starsze i większe domy mogą posiadać parowe systemy grzewcze. Zarówno parowe, jak i wodne systemy grzewcze doskonale nadają się do utrzymywania ciepła w domu podczas mroźnych miesięcy zimowych.

Kocioł zazwyczaj znajduje się na szczycie palnika, w którym paliwo jest spalane w celu wytworzenia ciepła. Najpopularniejszym paliwem dla kotłów w Stanach Zjednoczonych jest gaz ziemny, który jest zwykle doprowadzany do domu z rurociągu biegnącego pod ulicą lub drogą. Na obszarach wiejskich, gdzie nie ma linii gazu ziemnego, najczęściej stosowanym paliwem jest propan, który jest przechowywany w dużym zbiorniku na podwórzu domu. Propan jest zwykle droższy niż gaz ziemny.

W niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych stosuje się kotły ogrzewane paliwem lub olejem opałowym. Poza północno-wschodnimi rejonami USA kotły opalane olejem są bardzo rzadkie, a wiele kotłów olejowych zostało przerobionych na opalane gazem ziemnym lub propanem. Gaz ziemny i propan są popularnym źródłem paliwa, ponieważ są na ogół bardziej przystępne cenowo niż paliwo lub olej opałowy.

Eksploatacja kotła kosztuje mniej więcej tyle samo, co eksploatacja systemu z wymuszonym obiegiem powietrza, ale systemy z wymuszonym obiegiem powietrza są zazwyczaj tańsze w instalacji. Kotły są bardziej rozpowszechnione w chłodniejszych rejonach, ponieważ mogą dostarczyć więcej ciepła.

ROZDZIAŁ 2

Ocena rodzajów systemów kotłowych

Istnieją dwa główne rodzaje systemów kotłów: Kotły parowe i Kotły gorącej wody. System kotła parowego podgrzewa wodę w celu wytworzenia pary, która jest pompowana przez grzejniki w całym domu, natomiast system kotła na gorącą wodę podgrzewa wodę i pompuje ją przez grzejniki lub listwy przypodłogowe w domu. W wielu przypadkach system ten podgrzewa również wodę używaną do innych celów w domu, takich jak kąpiel i gotowanie, eliminując potrzebę stosowania oddzielnego zbiornika na ciepłą wodę.

Rozważając zakup systemu kotłowego, należy zwrócić uwagę na jego sprawność operacyjną. Sprawność nowego systemu określa procent paliwa zużywanego do wytworzenia ciepła. Teoretycznie, im bardziej wydajny jest system kotłowy, tym więcej można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Oceniając sprawność systemu kotłowego, można wyróżnić dwa rodzaje: o standardowej i wysokiej sprawności. Systemy o standardowej sprawności są nieco tańsze, ale mniej efektywne energetycznie i zazwyczaj mają sprawność około 84%. Systemy o wysokiej sprawności odnoszą się do kotłów o sprawności energetycznej powyżej 90%. Takie kotły zazwyczaj kwalifikują się do programu Energy Star.

Energy Star to certyfikat rządu federalnego, który potwierdza, że kocioł ma sprawność energetyczną powyżej 85%. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie produkty Energy Star kwalifikują się do federalnych ulg podatkowych.

Kotły o wysokiej sprawności a kotły o sprawności standardowej

Jeśli Twoja jednostka ma ponad dziesięć lat, prawdopodobnie zaoszczędzisz pieniądze instalując nowy system. Jednak wiedza o tym, jaki typ kotła jest najlepszy dla Twojego domu, może być myląca.

Co sprawia, że kocioł jest wysokosprawny?

Sposób działania kotła polega na ogrzewaniu wody, która jest rozprowadzana przez grzejniki, promienniki podłogowe lub wężownicę. W przypadku standardowego kotła część energii, która jest wykorzystywana do ogrzewania kotła, niezależnie od tego, czy jest to paliwo kopalne czy gaz ziemny, jest tracona w procesie przewodzenia.

Kocioł o wysokiej sprawności jest zaprojektowany tak, aby wychwytywać uciekające ciepło i kierować je z powrotem do ogrzewania domu.

Dlaczego wysoka sprawność jest ważna?

Niska sprawność oznacza, że paliwo jest marnowane. Kotły starsze niż dziesięcioletnie mają sprawność w przedziale 50-70%. Oznacza to, że do ogrzania domu zużywają od 50 do 70% paliwa, a pozostałe 30-50% paliwa jest marnowane.

Kocioł o wysokiej sprawności nie tylko pozwala zaoszczędzić na kosztach paliwa, ale także przyczynia się do ochrony środowiska. Ponieważ zużywa on mniej paliwa, wytwarza mniej zanieczyszczeń. Zgodnie z obliczeniami przeprowadzonymi przez ENERGY STAR29% zużycia paliwa w Twoim domu przypada na ogrzewanie. W szczególnie zimnym klimacie odsetek ten może być jeszcze wyższy. Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby zmniejszyć wpływ domu na środowisko, jest posiadanie wydajnego systemu ogrzewania.

Jaka jest różnica między wysoką a standardową sprawnością?

Federalna Komisja Handlu wymaga, aby na nowych kotłach podawana była informacja o rocznej efektywności wykorzystania paliwa (AFUE), aby konsumenci mogli je porównać.

Oto oceny:

  • Stare, niskosprawne kotły mają 56% - 70% AFUE
  • Nowe kotły o minimalnym standardzie sprawności mają 78% AFUE
  • Nowe, średnio wydajne kotły mają 80-83% AFUE
  • Nowe, wysokowydajne kotły mają 90-98% AFUE.

Kotły wysokowydajne vs. standardowe: Koszty energii

Ponieważ kotły wysokowydajne tak dobrze przetwarzają paliwo na ciepło użytkowe, zmniejszają ilość paliwa potrzebnego do ogrzania domu, a tym samym obniżają koszty.

To, ile można zaoszczędzić, zależy od współczynnika AFUE wymienianego kotła. Strona Departament Energii USA sugeruje, że jeśli wymieniamy stary kocioł na nowy, wysokowydajny, możemy zmniejszyć rachunki za paliwo o połowę.

Kotły wysokowydajne i standardowe: Wymiana

Instalacja kotłów wysokowydajnych jest zazwyczaj droższa niż kotłów standardowych. Oto kilka powodów:

  • Koszt początkowy wysokowydajnego kotła jest wyższy.
  • Doposażenie domu do obsługi kotła wysokowydajnego może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
  • Naprawa i instalacja kotłów wysokowydajnych może być droższa, ponieważ mają one bardziej skomplikowaną technologię.

Wyższe koszty rekompensuje fakt, że wielu właścicieli domów może kupić mniejszy kocioł o wysokiej sprawności, co obniża koszty.

Materiały:

Kotły parowe a kotły na gorącą wodę: What's the Difference?

ROZDZIAŁ 3

Terminy, które należy znać

Zakup nowego systemu kotłowego może być mylący, ponieważ użytkownik będzie musiał zmierzyć się z różnego rodzaju terminami, o których być może nigdy wcześniej nie słyszał. Poznanie znaczenia niektórych z tych terminów może pomóc w lepszym przygotowaniu się do zakupu i znalezieniu kotła odpowiadającego Państwa potrzebom.

Poniżej znajduje się lista niektórych popularnych terminów związanych z kotłami:

  • Wymiennik ciepła - Urządzenie to przekształca energię w ciepło.
  • Zapłon elektryczny - po włączeniu kotła automatycznie zapala się elektrycznie lampka kontrolna kotła.
  • Stałe światło pilotowe - w tego typu systemach światło pilotowe pali się przez cały czas.
  • Zawór ciśnieniowy kotła - urządzenie to uwalnia ciśnienie z kotła. Wymaga się, aby wszystkie kotły były w niego wyposażone.
  • Klapa odpowietrzająca - urządzenie to automatycznie wyłącza kocioł, gdy nie pracuje, co może pomóc w oszczędzaniu energii.
  • LPG - Liquid Petroleum Gas - Termin używany przez producentów kotłów dla propanu.
  • Reset temperatury zewnętrznej - Jest to termostat elektroniczny, który dostosowuje temperaturę wody w kotle do temperatury panującej na zewnątrz.
  • Płynna modulacja wydajności - oznacza, że woda w kotle przepływa przez niego w sposób ciągły.
  • Prędkość przepływu wody - odnosi się do ciśnienia wody przepływającej przez rury. Większa prędkość przepływu wody zapewnia zazwyczaj bardziej płynną pracę i mniej problemów.
  • Kocioł grzewczo-energetyczny - jest to kocioł, który wytwarza ograniczoną ilość energii elektrycznej, a także ciepło i gorącą wodę.
  • Ogrzewanie hydrauliczne - fantazyjny termin czasami używany do opisu ogrzewania gorącą wodą.

Consumer Reports napisał przewodnik zakupu kotłów, w którym omówił kotły kondensacyjne i niekondensacyjne oraz kotły z zamkniętymspalaniem i kotły z nie zamkniętym spalaniem.

"Wszystkie kotły są albo kondensacyjne, albo niekondensacyjne. Kocioł kon densacyjny koncentruje parę wodną wytwarzaną w procesie ogrzewania i wykorzystuje ciepło odpadowe do wstępnego podgrzania zimnej wody wpływającej do kotła. Kotły kondensacyjne są niezwykle energooszczęd ne, ponieważ mogą zapewnić wystarczającą ilość ciepła, pracując w niższych temperaturach.

Kotłyniekondensacyjne zazwyczaj pracują w wyższych temperaturach, a część ciepła jest odprowadzana na zewnątrz. Kotły niekondensacyjne mają sprawność od 80 do 88 procent, natomiast kotły kondensacyjne mają sprawność większą niż 88 procent. "

"Kotłysą urządzeniami o spalaniu zamkniętym lub nie zamkniętym. Należy kupić taki, który ma spalanie zamknięte, ponieważ doprowadza powietrze z zewnątrz do palnika i kieruje spaliny na zewnątrz. Kotły ze spalaniem nieszczelnym zasysają ogrzane powietrze, a następnie wysyłają je w górę komina, marnując energię zużytą do ogrzania powietrza. Ponadto, kotły z zamkniętym spalaniem nie wprowadzają do domu niebezpiecznych gazów."

Materiały:

Poradnik kupna kotła

ROZDZIAŁ 4

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem?

Przy zakupie nowych kotłów domowych należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ponieważ na rynku jest tak wiele opcji, ważne jest, aby wiedzieć, które z nich są najlepsze dla danej sytuacji.

Trzy najważniejsze kwestie do rozważenia to rozmiar, styl wentylacji i sprawność.

Rozmiar - weź pod uwagę swój klimat

Jeśli chodzi o rozmiar, zbyt duży jest tak samo kłopotliwy jak zbyt mały. Zbyt mały kocioł nie będzie dobrze spełniał swojej roli, a zbyt duży będzie powodował straty energii. Ogólna zasada określania potrzebnej wielkości kotła opiera się na klimacie, w którym mieszkasz. W ciepłym klimacie należy przyjąć około 20 BTU na stopę kwadratową, w umiarkowanym - 35, a w chłodniejszym - 50 BTU na stopę kwadratową.

Odpowietrzanie - Znaczenie otwartej przestrzeni

Kotły mieszkaniowe, które wentylują się bezpośrednio przez komin, mogą być umieszczone w mniejszych, zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli kocioł jest odpowietrzany poprzez wtłaczanie powietrza przez system wentylacyjny, musi być umieszczony w otwartej przestrzeni, która umożliwi mu gromadzenie powietrza do wykorzystania.

Sprawność - sprawdź liczby

Oznaczenie EnergyStar na kotle oznacza, że jest on energooszczędny, a więc pozwala zaoszczędzić pieniądze. Należy szukać kotła olejowego o sprawności co najmniej 80% lub kotła gazowego o sprawności od 89% do 98%. Kotły zasilane energią elektryczną mają zazwyczaj sprawność 100%, ponieważ nie wytwarzają żadnych odpadów.

ROZDZIAŁ 5

Nowoczesna technologia i zalety systemu kotłowego

Istnieje wiele zalet stosowania systemu kotłowego w porównaniu z piecem z wymuszonym obiegiem powietrza. Prawidłowo zainstalowane nowoczesne systemy kotłowe są bardziej wydajne i dostarczają więcej ciepła niż systemy grzewcze z piecami powietrznymi.

Jeżeli w domu znajduje się starszy kocioł, należy rozważyć zainstalowanie nowoczesnego systemu kotłowego. Nowoczesne kotły są mniejsze i znacznie bardziej wydajne niż starsze modele.

Niektóre nowoczesne kotły są o 95% bardziej wydajne niż starsze modele, dzięki czemu można uzyskać więcej ciepła i ciepłej wody za niższą cenę.

Ponadto, nowoczesne kotły są obecnie wyposażone w zapłon bez pilota. Brak płomienia pilotującego eliminuje
ryzyko wybuchu, a także możliwość zdmuchnięcia płomienia pilotującego przez wiatr.

Nowoczesne systemy kotłów są obecnie wyposażone w kombinowane systemy ogrzewania ciepłej wody użytkowej, co
eliminuje konieczność stosowania oddzielnego zbiornika ciepłej wody. Jest to istotna zaleta dla właścicieli domów, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze dzięki temu, że tylko jedno urządzenie służy do podgrzewania wody. Zmniejsza to ilość oleju lub gazu potrzebnego do zapewnienia zarówno ciepła, jak i ciepłej wody w domu. Dodatkową zaletą są oszczędności na kosztach instalacji i konserwacji, ponieważ jest tylko jedno urządzenie do zainstalowania i konserwacji.

Skomputeryzowane moduły elektroniczne w nowoczesnych systemach kotłów, które zapewniają płynną modulację, dają pierwszeństwo ciepłej wodzie, utrzymując jednocześnie ciepło w domu. Ta nowoczesna technologia pozwala na dalsze obniżenie kosztów energii.

Wiele nowoczesnych systemów kotłów posiada funkcję zerowania temperatury zewnętrznej. Reset temperatury zewnętrznej jest podłączony do termostatu zewnętrznego, który monitoruje temperaturę na zewnątrz . Kocioł automatycznie podnosi i obniża temperaturę wody w zależności od wzrostu i spadku temperatury zewnętrznej, co zapewnia komfort cieplny w domu przez cały rok i dodatkowo obniża koszty energii.

Nowoczesne systemy posiadają również własne systemy autodiagnostyki, które pozwalają na monitorowanie stanu systemu za pomocą jednego przycisku na panelu sterowania. Ułatwia to serwisowanie systemu kotłowego.

Rozdział 6

Najczęstsze problemy z kotłami, jakie można napotkać [i ich rozwiązania]

Podczas pierwszego uruchomienia systemu w sezonie mogą wystąpić jeden lub dwa drobne problemy. Niestety, o tych typowych problemach dowiadujemy się zazwyczaj, gdy na dworze jest już zimno, co sprawia, że potrzeba rozwiązania problemu staje się jeszcze pilniejsza.

Zanim rozejrzymy się za nowszym, energooszczędnym kotłem, przyjrzyjmy się najczęstszym problemom, z jakimi można się spotkać.

Musisz wiedziećjaki typ kotła posiadasz. Większość z nich wytwarza parę lub gorącą wodę przy użyciu gazu ziemnego lub oleju opałowego i wszystkie są albo kondensacyjne, albo niekondensacyjne. Chociaż systemy te różnią się między sobą układami sterowania, oba wykorzystują kocioł.

Pierwszym krokiem będzie zawsze ustalenie, czy posiadasz kocioł na gorącą wodę czy kocioł parowy. Jeśli nie widać pompy cyrkulacyjnej (pompa w systemie ogrzewania gorącej wody) lub jeśli po jednej stronie kotła znajduje się przezroczysta szklana rura, to jest to kocioł parowy. Informacja ta jest bardzodobrze wiedzieć, jeśli trzeba będzie skontaktować się z technikiem.

Poniżej znajduje się krótka lista kontrolna, którą należy wykonać przed wezwaniem fachowca.

1. Sprawdź lampkę pilotową

Problem może być tak prosty, jak przeciąg, który zdmuchnął pilota. Może toteż byćzatkanie dyszy doprowadzającej gaz gruzem. Sprawdzenie lampki pilotowej należy rozważyć w przypadku kotłów wodnych lub parowych.

2. Zbadanie utraty ciśnienia

Zwykle jest to spowodowane wyciekiem wody gdzieś w układzie. Przyczyną może być jednak także wadliwy zawór bezpieczeństwa. Aby ustalić przyczynę, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który będzie w stanie wskazać i naprawić problem szybciej niż użytkownik może to zrobić samodzielnie.

W przypadku kotła parowego można sprawdzić poziom wody na wzierniku. Wziernik powinien być wypełniony do 3/4 wysokości.

3. Czy może być uszkodzony termostat?

Problemy z termostatem są dokładnie takie, jak się wydaje. Jeśli Twój termostat jest niedokładny lub nie działa prawidłowo, musisz go wymienić. Zazwyczaj można go wymienić we własnym zakresie.

4. Czy z kotła wydobywa się głębokie dudnienie?

Hałas, który słyszysz, nazywa się "kotłowaniem" i nie jest to najlepszy znak dla zdrowia kotła. Prawdopodobnie na szczycie listy najczęstszych problemów z kotłami znajduje się osadzanie się kamienia w wymienniku ciepła kotła. Czyszczenie systemu rozwiąże ten problem. Prawdopodobnie najlepiej wezwać fachowca, aby zachować ostrożność.

ROZDZIAŁ 7

Bezpieczeństwo domowe systemu kotłowego

Jeśli do ogrzewania domu używany jest kocioł grzewczy, ważne jest, aby każdej jesieni sprawdzać jego stan bezpieczeństwa. Zaleca się sprawdzanie kotła na początku sezonu grzewczego i mniej więcej raz w miesiącu, gdy jest on w użyciu.

Najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa kotła. Urządzenie to odprowadza nadmiar pary lub gorącej wody i zapobiega wzrostowi ciśnienia i uszkodzeniu kotła. Zawory te zwykle wyglądają jak rurki i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu kotła.

Wystarczy spojrzeć na ten zawór i obszar wokół niego. Jeśli nie wygląda na to, że ostatnio wydobywała się z niego woda lub para, należy wezwać profesjonalny serwis kotła.

Należy również sprawdzić, czy zawór nie jest zablokowany i czy nie ma niczego, co mogłoby zostać uszkodzone przez strumienie pary lub gorącej wody wydobywające się z zaworu nadmiarowego. Co najważniejsze, należy upewnić się, że nie ma możliwości, aby para lub woda z zaworu bezpieczeństwa kotła mogła uderzyć lub uszkodzić przewody elektryczne lub urządzenia elektryczne.

Należy również upewnić się, że ludzie nie będą siedzieć, chodzić ani pracować w miejscach, w których mogliby zostać porażeni parą lub gorącą wodą z ciśnieniowego zaworu nadmiarowego kotła.

Nowoczesne kotły są niezwykle bezpiecznymi systemami, które nie stanowią zagrożenia pożarowego, jeśli są prawidłowo eksploatowane. Niestety, nieostrożność może spowodować, że kocioł stanie się zagrożeniem pożarowym. Aby uniknąć zagrożenia pożarowego, należy upewnić się, że nic nie stoi na kotle lub nie jest przechowywane tuż obok niego, a także, że w pobliżu kotła nie są przechowywane materiały takie jak papier, tworzywa sztuczne, płyny łatwopalne, drewno, przedmioty drewniane, karton, pudła kartonowe, odzież i chemikalia. Dzieci i zwierzęta domowe powinny być zawsze trzymane z dala od kotła. Jeśli posiadamy oddzielną kotłownię, najlepiej zamknąć ją na klucz, aby dzieci nie mogły się do niej dostać.

ROZDZIAŁ 8

Wskazówki zapewniające prawidłową pracę systemu

System kotłowy wymaga corocznej kontroli serwisowej. Powodem, dla którego kotły muszą być serwisowane, jest zapewnienie prawidłowej pracy systemu. Kotły mogą być bardzo niebezpieczne w przypadku awarii, a kotły parowe mogą nawet eksplodować, jeśli nie są odpowiednio konserwowane. Oznacza to, że właściciel domu powinien poddawać kocioł serwisowi co najmniej raz w roku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie trzeba przeprowadzać serwisu kotła na początku sezonu grzewczego. Serwis kotła można przeprowadzić w miesiącach letnich, gdy kocioł nie pracuje. Należy po prostu upewnić się, że serwis kotła jest wykonywany w pewnym momencie w ciągu roku, każdego roku.

Coroczna kontrola systemu kotłowego wymaga od przeszkolonego i licencjonowanego technika kotłowego skontrolowania wydajności systemu i sprawdzenia kotła; jeśli coś jest nie tak, zostanie to niezwłocznie naprawione.

Zaleca się, aby serwis kotła wykonywać co najmniej raz w roku. Serwis kotła należy przeprowadzać również po wprowadzeniu się do nowego domu, w którym zainstalowano kocioł. Nigdy nie należy uruchamiać kotła w nowym domu (zwłaszcza takiego, w którym zainstalowano starszy kocioł), dopóki nie zostanie on sprawdzony przez technika kotłowego.

Warto również zlecić serwis kotła, jeśli nie był on używany przez dłuższy czas. Jeśli dom stoi pusty dłużej niż kilka miesięcy bez włączonego kotła, przed jego uruchomieniem należy zlecić przegląd kotła.
W niektórych przypadkach kotły w pustych domach mogą być wypełnione płynem niezamarzającym, który trzeba będzie spuścić przed uruchomieniem.

W większości rejonów technicy pracujący przy kotłach muszą posiadać specjalną licencję wydaną przez państwo. Technicy zajmujący się kotłami muszą także przejść specjalne szkolenie i zdobyć narzędzia do pracy przy kotłach.

Wielu techników zajmujących się ogrzewaniem i klimatyzacją nie będzie w stanie pracować przy kotłach, ponieważ są oni przeszkoleni do pracy przy systemach ogrzewania powietrznego. Oznacza to, że trzeba będzie znaleźć serwis ogrzewania i chłodzenia, który posiada techników kotłów. Należy pamiętać, aby poprosić o technika kotłowego przy zamawianiu usługi.

Wskazówki dotyczące konserwacji kotła

Prawidłowa konserwacja kotła może zaoszczędzić pieniądze i zapewnić bezpieczeństwo domu. Konserwacja kotła jest w rzeczywistości prostsza, ponieważ nowoczesne kotły są dość niezawodnymi urządzeniami, które nie wymagają wiele uwagi.

1. Kontrola kotła co roku

Jeśli kocioł nie jest eksploatowany w ciepłych miesiącach, należy go skontrolować przed sezonem grzewczym. Najlepszym czasem na to jest zwykle wrzesień lub październik (lub gdy w danym regionie robi się zimno). Przegląd nie musi być intensywny ani poważny, wystarczy dobrze przyjrzeć się kotłowi.

Należy upewnić się, że nie ma pęknięć lub uszkodzeń i że z kotła nie wycieka woda. Nie powinno to być zbyt trudne, wystarczy tylko dokładnie przyjrzeć się kotłowi. Należy pamiętać, że jeśli jest on przechowywany w ciemnej piwnicy, może być konieczne użycie latarki. Po wykonaniu tych czynności należy włączyć kocioł i rozpalić go. Następnie należy obserwować pracę kotła. Należy to zrobić, aby sprawdzić, czy nie ma przecieków i innych problemów.

Należy upewnić się, że z kotła nie wycieka woda, jeśli jest to kocioł na gorącą wodę, ani nie wydostaje się para, jeśli jest to kocioł parowy. Jeżeli w kotle widoczne są jakiekolwiek pęknięcia lub nieszczelności, należy go wyłączyć i natychmiast wezwać serwisanta. Nigdy nie należy uruchamiać kotła z pęknięciem lub nieszczelnością.

2. Ciśnienie w kotle

Po uruchomieniu kotła na sezon należy sprawdzić ciśnienie. Na kotle powinien znajdować się manometr. W instrukcji obsługi kotła powinna być podana informacja, jakie powinno być ciśnienie. Jeżeli ciśnienie w kotle jest inne, może być konieczna konserwacja kotła. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie kotła w każdym miesiącu jego pracy. Należy szukać nieszczelności i pęknięć, podobnie jak podczas sprawdzania kotła jesienią, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń należy wyłączyć kocioł i wezwać serwis.

3. Utrzymywać kocioł w czystości

Podczas pracy kotła należy zawsze utrzymywać wolną przestrzeń wokół niego. Nigdy nie należy przechowywać w pobliżu kotła niczego, co mogłoby się stopić lub zapalić, ponieważ stwarza to zagrożenie pożarowe. Należy upewnić się, że meble, papiery, urządzenia, farby, puszki z aerozolem, benzyna i inne tego typu przedmioty znajdują się jak najdalej od kotła. Należy również utrzymywać kocioł w czystości, aby można było się mu dobrze przyjrzeć podczas kontroli. W szczególności należy zapewnić łatwy dostęp do miarkownika i lampki pilotowej. Ważne jest również, aby zachować wolną przestrzeń na wypadek sytuacji awaryjnej.

4. Serwisowanie kotła

Dobrym pomysłem jest coroczne serwisowanie kotła przez licencjonowanego technika. Wiele osób robi to jesienią, tuż przed sezonem grzewczym. Należy pamiętać, że kocioł można serwisować o każdej porze roku. Jesienią często trudno jest pozyskać technika kotłowego, ponieważ jest to sezon ich pracy, dlatego lepszym rozwiązaniem może być zatrudnienie go w późniejszym okresie sezonu lub w lecie.

ROZDZIAŁ 9

Najlepsze wybory kotłów na podstawie recenzji konsumentów

Furnace Compare zebrał tysiące opinii od właścicieli domów i wymienia swoje najlepsze wybory w oparciu o opinie konsumentów.

Możesz odwiedzić ich stronę w zasobach poniżej, aby uzyskać pełny zakres recenzji, ale spójrz na ich pięć najlepszych kotłów domowych na rynku w tej chwili.

1. American Standard - oferuje trzy różne linie kotłów domowych: dwie gazowe i jedną olejową. Polecane przez 90% klientów, a American Standard zajmuje 5. miejsce wśród 82 kotłów.

2. Bosch - otrzymał pozytywne recenzje od 100% klientów i osiągnął 5. pozycję wśród 82 kotłów. Bosch produkuje dziewięć modeli gazowych bezzbiornikowych podgrzewaczy wody, w tym Greentherm C 1050 Condensing i Greentherm C 950 ES Condensing, które posiadają oznaczenie Energy Star.

3. Slant/Fin CHS - #1 z 6 kotłów Slant/Fin. Slant/Fin CHS to modulowany, kondensacyjny kocioł gazowy o sprawności 95% AFUE. Slant/Fin produkuje wiele wysokowydajnych domowych kotłów gazowych i olejowych, w tym kilka z linii Eutectic, które według firmy są najcichsze w branży.

4. Westinghouse - 89% konsumentów poleciło ten kocioł, plasując go na 4 miejscu wśród 82 kotłów. Pod marką Westinghouse dostępnych jest wiele opcji klimatyzatorów, pieców i pomp ciepła.

5. Lennox - zaokrąglając pierwszą piątkę, kocioł ten uplasował sięna pozycji #19 spośród 82. Lennox oferuje trzy różne serie kotłów.

Kotły mieszkaniowe zyskują coraz większą popularność i mogą być systemem wybranym dla Twojej rodziny. Według Lifestyle Comfort Solutions, "nie są już potworem w piwnicy z brzęczącymi grzejnikami w każdym pokoju, dzisiejszy kocioł domowy jest kompaktowy i dostępny w różnych klasach sprawności, z przynajmniej 80% AFUE wymaganym przez prawo".

Energy Star obejmuje najbardziej efektywne kotły na rok 2020. Te wyjątkowe kotły gazowe i olejowe reprezentują wiodącą pozycję wśród produktów energooszczędnych w tym roku. Pełną listę można znaleźć poniżej w zasobach.

Wnioski

Jeśli masz w domu starszy kocioł, powinieneś rozważyć zainstalowanie nowoczesnego systemu kotłowego. Nowoczesne kotły są mniejsze i znacznie bardziej wydajne niż starsze modele.

Zakup nowego systemu kotłowego może być mylący, ponieważ będziesz musiał zmierzyć się z różnymi terminami, których być może nigdy wcześniej nie słyszałeś.

Należy pamiętać o wieku obecnego kotła, jego mocy, wydajności i kosztach naprawy.