Post

Dylemat urlopowiczów: włączyć czy wyłączyć klimatyzację?

Lato w pełni, właściciele domów zaczynają opuszczać swoje domy, aby udać się na długo oczekiwane wakacje wypełnione zabawami w ciepłych warunkach.

Przygotowując dom do wyjazdu, warto zaplanować, w jaki sposób będzie się zarządzać niektórymi systemami w domu podczas urlopu.

W tym wpisie omówimy w szczególności kwestię włączania i wyłączania centralnej klimatyzacji na czas wyjazdu.

Zarządzanie centralną klimatyzacją podczas wakacji

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym długość urlopu, o czym piszemy poniżej.

Najważniejsze jest jednak to, że jeśli najważniejsza jest oszczędność energii, to całkowite wyłączenie systemu pozwoli uzyskać taki rezultat.

Jednak bardziej zalecaną opcją jest podkręcenie termostatu na czas wyjazdu, a nie jego wyłączenie. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest.

Długość urlopu

Jeśli nie będzie Cię tylko przez krótki czas, dzień lub dwa, lepiej jest pozostawić klimatyzator włączony, ale ustawiony na wyższą temperaturę.

Chłodzenie pustego domu do temperatury, w której czulibyśmy się komfortowo, będąc w domu, może być rozrzutne i niepotrzebne. Chociaż centralna klimatyzacja jest dodatkowo obciążona, aby przywrócić w gorącym domu bardziej komfortową temperaturę, pozostawienie jej włączonej pozwoli zaoszczędzić energię i utrzymać poziom wilgotności pod kontrolą.

Właśnie wtedy przydaje się termostat programowalny. Te małe, sprytne urządzenia pozwalają ustawić żądaną temperaturę o różnych porach, tak by klimatyzacja włączała się i wyłączała automatycznie. Wystarczy ustawić termostat o siedem do dziesięciu stopni wyżej niż zwykle, gdy jesteś poza domem.

Możesz także zmniejszyć obciążenie klimatyzatora, zasuwając zasłony przed wyjściem. Zablokuje to popołudniowe słońce i sprawi, że w domu będzie nieco chłodniej.

Wprzypadku dłuższych wakacji, gdy nikt nie będzie korzystał z domu przez tydzień lub dłużej, najwięcej energii i kosztów można zaoszczędzić, wyłączając system. W takim przypadku można użyć programowalnego termostatu, aby zacząć chłodzić dom na dzień lub kilka dni przed powrotem.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie zwierząt, które pozostaną w domu.

Inne czynniki do rozważenia

Oprócz długości wyjazdu, kilka innych czynników pomoże Ci określić, czy włączyć lub wyłączyć klimatyzację podczas Twojej nieobecności.

Pogoda

Sprawdź lokalną prognozę pogody na czas wyjazdu, ponieważ pogoda odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o włączeniu lub wyłączeniu klimatyzacji.

Jeśli pogoda będzie stosunkowo łagodna, najlepiej będzie po prostu wyłączyć klimatyzację, ponieważ ryzyko nagromadzenia się ciepła w pomieszczeniach jest minimalne.

Jeśli jednak prognozy zapowiadają wysokie temperatury, należy rozważyć włączenie klimatyzacji.

Pozwoli to uniknąć nadmiernej pracy urządzeń chłodzących w celu skompensowania wysokich temperatur w domu. Ponadto temperatury w pomieszczeniach powyżej 80 stopni mogą powodować niepokój u pozostawionych w domu zwierząt domowych.

Wydajność

Ogólna efektywność energetyczna domu również pomoże określić, czy należy wyłączyć system chłodzenia podczas nieobecności. Domy z dobrą izolacją poddasza, mniejszą infiltracją powietrza i sprawnymi oknami są bardziej odporne na gromadzenie się ciepła.

Zastosowanie folii słonecznych lub zasłon termicznych może poprawić stan nieefektywnych okien. Jeśli uda się zminimalizować przecieki powietrza, dom będzie w stanie utrzymać niższą temperaturę przez dłuższy czas.

Ochrona innych części domu

Utrzymanie cyrkulacji powietrza w domu podczas nieobecności pomoże systemowi wykonać ważną część jego pracy - to znaczy utrzymać niską wilgotność wewnątrz. Wilgoć zatrzymuje ciepło, przez co system będzie musiał ciężej pracować, aby schłodzić dom po powrocie użytkownika.

Ponadto dodatkowa wilgoć może mieć wpływ na inne elementy domu, w tym drewniane podłogi, drzwi i szafki.

Inne kroki, aby przygotować dom do wakacji

Oto kilka innych pomocnych kroków, które warto podjąć przed wyjazdem na wakacje. Dzięki nim zaoszczędzisz trochę energii i zadbasz o bezpieczeństwo swojego domu podczas wyjazdu.

  • Zakręć główny dopływ wody
  • Zaproponuj sąsiadowi lub ogrodnikowi podlewanie kwiatów i roślin wewnątrz i na zewnątrz domu.
  • Zostaw wystarczającą ilość jedzenia i wody dla zwierząt domowych, które pozostaną w domu.
  • Zaplanuj codzienny odbiór poczty przez znajomego lub sąsiada
  • Oszczędzaj energię, odłączając urządzenia elektroniczne
  • Pozostaw włączone światło lub używaj wyłącznika czasowego do oświetlania pomieszczeń.

Podejmując decyzję o włączeniu lub wyłączeniu klimatyzacji podczas urlopu, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki.

Pomoże to upewnić się, że dokonujesz najlepszego wyboru w odniesieniu do konkretnej sytuacji i potrzeb, przygotowując jednocześnie system klimatyzacji i wszystkie systemy w domu na czas wyjazdu.