Post

11 mitów na temat klimatyzacji, które będą cię kosztować

Ciągle słyszymy, że gdy wilgoć staje się lepka, Ty i Twój dom czujecie się niekomfortowo. I być może myślisz, że nadszedł czas, aby ustawić termostat klimatyzacji na najniższy poziom (dla szybkiej ulgi), kupić największe dostępne urządzenie lub po prostu zamknąć otwory wentylacyjne, aby zaoszczędzić energię i pieniądze.

Ale jeśli to prawda, to dlaczego portal Energy.gov mówi, aby Utrzymuj dom w cieplejszej temperaturze niż przeciętnie, gdy jesteś poza domem, a ustawiaj termostat na 78°F tylko wtedy, gdy jesteś w domu i potrzebujesz chłodu. Utrzymywanie stałej temperatury wymaga mniej energii (co oznacza oszczędności w kieszeni), niż szybkie jej obniżanie.

Ten fakt może być sygnałem ostrzegawczym dla właścicieli domów, którzy muszą przestać wierzyć w powszechne błędne przekonania dotyczące klimatyzacji i zacząć oszczędzać ciężko zarobione pieniądze.

Tutaj sprawdzamy, gdzie leżą największe mity dotyczące klimatyzacji i oferujemy sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy bez utraty komfortu i zaspokojenia potrzeb w zakresie chłodzenia.

Jakie są największe mity dotyczące klimatyzacji, które kosztują Cię pieniądze?

 • Twój dom będzie się szybciej chłodził, jeśli zmniejszysz temperaturę w termostacie.
 • Większe urządzenia klimatyzacyjne działają lepiej
 • Wyłączanie klimatyzacji, gdy nie ma Cię w domu, oszczędza energię.
 • Klimatyzacja może być przyczyną letniego przeziębienia
 • Filtry powietrza nie muszą być wymieniane przez rok.
 • Najlepiej jest pozwolić staremu urządzeniu klimatyzacyjnemu "odlecieć" przed wymianą.
 • Lokalizacja termostatu nie ma wpływu na jakość powietrza ani temperaturę
 • Wentylatory sprawiają, że pomieszczenie jest chłodniejsze
 • Zamykanie otworów wentylacyjnych w nieużywanych pomieszczeniach
 • Klimatyzator nie będzie musiał pracować tak często, jeśli wentylator sufitowy będzie włączony.
 • Wiosenne przeglądy klimatyzacji to strata czasu i pieniędzy, jeśli masz nowszą jednostkę.

Obniżając termostat, szybciej schłodzisz dom

Chłodzenie pomieszczenia lub domu zawsze jest kwestią czasu. Nawet jeśli ustawisz termostat na najniższą możliwą wartość, urządzenie klimatyzacyjne będzie nadal pracować w tym samym tempie.

Dostosuj temperaturę na termostacie do swoich przyzwyczajeń, preferencji i temperatury na zewnątrz. Im bardziej ustawienie termostatu jest zbliżone do temperatury na zewnątrz, tym więcej zaoszczędzisz.

Od każdej reguły jest jednak wyjątek. Jeśli masz urządzenie okienne, prawdopodobnie masz ustawienia niskie, średnie i wysokie. Oczywiście użycie najwyższego ustawienia spowoduje szybsze schłodzenie, ale nie zapomnij go wyregulować, gdy osiągniesz idealną temperaturę.

Jednostka klimatyzacyjna, której wydajność jest zbyt duża w stosunku do przestrzeni, którą ma chłodzić, zmusza sprężarkę do włączania się i wyłączania w krótkich odstępach czasu, co powoduje jej zużycie, skraca jej żywotność i zużywa dużo energii elektrycznej.

Przeciwnie, wybór zbyt małego klimatyzatora powoduje marnowanie dużej ilości energii i pieniędzy, ponieważ klimatyzator cały czas pracuje, próbując schłodzić dom, mimo że nigdy nie będzie w stanie zrobić tego prawidłowo.

Wybór odpowiedniego rozmiaru klimatyzatora to najlepszy sposób na rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy na rachunkach za energię.

Wyłączanie klimatyzacji, gdy nie ma Cię w domu, oszczędza energię.

Lepiej jest podnieść termostat o kilka stopni, niż go wyłączyć.

Oszczędza pieniądze. Przy codziennym ustawianiu termostatu, obniżenie temperatury o 7-10 stopni F przez osiem godzin dziennie może zaoszczędzić aż 10% rocznego zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia)