Post

Co zrobić, gdy drugie piętro jest zbyt gorące?

Moje drugie piętro jest zbyt gorące! Jeśli mieszkasz w domu dwupiętrowym, być może zdarzyło Ci się powiedzieć to samo. Niestety, możesz nie pamiętać lub nie zauważyć problemu, dopóki nie nadejdą gorące letnie miesiące.

Być może próbowałeś zmniejszyć temperaturę powietrza, a nawet pozostawić je tam na cały dzień w nadziei, że to pomoże. Jednak po powrocie do domu okazuje się, że na drugim piętrze jest o wiele goręcej niż na pierwszym.

Co jest przyczyną problemu?

Można zacząć od poproszenia wykwalifikowanego technika HVAC o opinię. Niektóre z powszechnych przyczyn zbyt wysokiej temperatury na drugim piętrze to m.in:

Gorące powietrze

Należy pamiętać, że ciepło unosi się do góry. Jeśli Twoja jednostka HVAC znajduje się na pierwszym piętrze, musi wypychać gorące powietrze na zewnątrz, gdy chłodniejsze powietrze wchodzi do pomieszczenia. Oznacza to, że system musi pracować ciężej, aby rozprowadzić chłodne powietrze na drugie piętro.

Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, jak ciężko musi pracować urządzenie HVAC, aby schłodzić drugie piętro:

  1. Liczba pomieszczeń w domu.
  2. Czy urządzenie jest przestarzałe i wymaga wymiany.
  3. Jak dobrze system jest wyposażony do chłodzenia.

Gorący dach

Innym powodem, dla którego drugie piętro jest zbyt gorące w lecie, może być dach. Jeśli dach nie jest w jakiś sposób chroniony przed słońcem lub nie odchyla go, będzie absorbował ciepło słoneczne. Ciepło to przemieszcza się przez poddasze na drugie piętro, utrudniając chłodzenie systemu.

Kanały wentylacyjne, izolacja i uszczelki

Kanały są odpowiedzialne za rozprowadzanie chłodnego powietrza z systemu w całym domu. Każdy rodzaj wadliwej sieci kanałów, np. nieprawidłowo zainstalowana instalacja, nieszczelne lub stare kanały, zmusza urządzenie HVAC do cięższej pracy w celu schłodzenia domu. Innym problemem może być niewystarczająca ilość kanałów docierających na drugie piętro.

Rozwiązanie problemu

Skoro już wiesz, co może być przyczyną problemu, czas go rozwiązać!

Przekieruj przepływ powietrza na drugie piętro

Jeśli masz piwnicę, możesz zlokalizować przepustnice systemu HVAC na kanałach prowadzących na pierwsze piętro i zamknąć je do połowy lub więcej. Spowoduje to zwiększenie przepływu powietrza na drugie piętro.

Jeśli nie masz piwnicy lub nie możesz zlokalizować przepustnic, możesz zamknąć otwory wentylacyjne na pierwszym piętrze do połowy, co również pomoże w przepływie powietrza na drugie piętro.

Wymiana filtrów

Zanieczyszczone filtry ograniczają przepływ powietrza w domu, dlatego zaleca się ich regularne czyszczenie lub wymianę.

Izolacja i wentylacja poddasza

Odpowiednia izolacja poddasza zmniejszy ilość ciepła, które dociera na drugie piętro. Należy również upewnić się, że poddasze jest wentylowane, aby odprowadzić jak najwięcej ciepła i wilgoci. Wentylator na poddaszu pomoże również w cyrkulacji powietrza, co z kolei zmniejszy ilość gorącego powietrza docierającego na drugie piętro.

Zamknij niektóre, ale nie wszystkie, otwory wentylacyjne na pierwszym piętrze, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza na drugim piętrze. Upewnij się również, że nic nie blokuje otworów wentylacyjnych na piętrze i że otwory powrotne są otwarte.

Izolacja okien

Uszczelnij wszystkie pęknięcia, otwory i szczeliny wokół okien, aby zapobiec przeciekaniu.

Zmień ustawienie wentylatora na termostacie z "auto" na "on".

Stała praca dmuchawy systemu HVAC pomoże w bardziej równomiernym wymieszaniu powietrza w całym domu. Utrzymywanie wentylatora w ruchu nie zużywa dużo energii, a często może obniżyć zużycie energii, ponieważ system HVAC nie będzie musiał się tak często przełączać.

Wnioski

Chociaż nie są to rozwiązania typu "zrób to sam", ważne jest, aby właściciele domów byli świadomi problemów występujących podczas chłodzenia drugiego piętra domu. Najlepiej jest zwrócić się do certyfikowanego technika HVAC, aby pomógł ocenić i rozwiązać problem, dlaczego drugie piętro jest gorętsze niż pierwsze.