Post

11 kroków, które należy wykonać przed włączeniem klimatyzatora

W niektórych latach w rejonie Cleveland wydaje się, że mamy dwie pory roku: zimę i lato. Zdarza się, że z niskich temperatur i bardzo aktywnego korzystania z pieca lub kotła przechodzimy do upałów i regularnego korzystania z klimatyzatorów.

Chociaż w tym roku wydaje się, że możemy cieszyć się wiosenną pogodą, wszyscy wiemy, że załamanie pogody oznacza, że nadchodzi lato - i to szybko!

Już wkrótce Ty i wielu innych właścicieli domów będziecie szukać ulgi w upale, którą przyniesie jedynie centralny system klimatyzacji. Chcesz, aby Twój system zadziałał jak magia chłodzenia nie tylko za pierwszym razem, gdy go potrzebujesz, ale za każdym razem, gdy go włączysz tego lata.

11 kroków, które należy wykonać przed włączeniem klimatyzatora tego lata

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie systemu już teraz pod kątem ewentualnych problemów lub koniecznej konserwacji. Sprawdzając system teraz, można dokonać prostych napraw lub wezwać profesjonalny serwis, zanim zrobi się cieplej.

Czekanie i trzymanie kciuków za włączenie systemu w pierwszy upalny dzień może spowodować wielodniowy dyskomfort w oczekiwaniu na naprawę.

Istnieje kilka prostych czynności, które możesz wykonać, aby wizualnie i fizycznie sprawdzić różne części systemu, aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie działać, gdy będzie potrzebna.

Zaczynajmy...

Przyjrzymy się urządzeniom wewnętrznym i zewnętrznym. Zanim to zrobimy, poznaj kilka podstawowych terminów z zakresu klimatyzacji, które powinieneś znać...

Top 5 terminów z zakresu klimatyzacji, które pomogą Ci przetrwać sezon

  1. KONDYCJA POWIETRZA - absolutna kontrola temperatury i wilgotności; usuwanie wilgoci przez skraplanie.
  2. KOMPRESOR - Element służący do zmiany czynnika chłodniczego o niskim ciśnieniu na czynnik chłodniczy o wysokim ciśnieniu.
  3. KONDENSER - Element typu grzejnikowego, w którym czynnik chłodniczy oddaje ciepło w wyniku zmiany stanu skupienia z gazowego na ciekły.
  4. EVAPORATOR - Element, w którym ciekły czynnik chłodniczy zamienia się w gaz, ponieważ absorbuje ciepło z powietrza wewnątrz urządzenia.
  5. FILTR - Urządzenie stosowane wraz z osuszaczem lub jako oddzielny zespół do usuwania obcych substancji z czynnika chłodniczego; instalowane szeregowo w przewodzie cieczowym po wysokiej stronie układu.

Aby uzyskać pełną definicję terminów - Klimatyzacja

Wyposażenie wewnętrzne niezbędne dla dobrego samopoczucia

Rozpocznij od ustawienia termostatu w pozycji "wyłączony" i ustawienia temperatury na wysoką (około 80 stopni), a następnie sprawdź następujące elementy:

1. Przyjrzyj siętermostatowi. Czy nie jest przestarzały? Zainstalowanie nowszego, programowalnego termostatu może przynieść oszczędności pieniędzy i energii.

2. Sprawdź, czy nie są zużyte odsłonięte przewody, które mogą być źródłem strat chłodu lub nieefektywności w domu.

3. Obejrzyj otwory wentylacyjne w całym domu. Usuń wszelkie przedmioty, które mogą blokować przepływ powietrza, np. zasłony, meble lub zabawki. 4.

4. Sprawdź przewód odpływowy. Odpływ znajduje się przy wewnętrznej wężownicy chłodzącej, zwykle zamontowanej nad piecem w piwnicy.

Jeśli spłuczesz jedną filiżankę wybielacza chlorowego w odpływie klimatyzacji i przepłuczesz go galonem wody, możesz utrzymać odpływ w czystości przez całe lato. Przewody odpływowe klimatyzacji zatykają się, gdy w wężownicy wewnętrznej gromadzą się zanieczyszczenia.

"Uszkodzenie zatkanego przewodu klimatyzacji pokazane powyżej to rzeczywisty przykład tego, co może się stać, jeśli przewód odpływowy klimatyzacji jest zatkany. Zdjęcie zostało zrobione w domu klienta. Kiedy przewód odpływowy jest zatkany, woda musi gdzieś odpłynąć, a to, co zobaczysz, to spiętrzenie wody w zbiorniku odpływowym, które może spowodować poważne uszkodzenia wody w Twoim domu. Przewody odpływowe powinny być czyszczone przez profesjonalistę przynajmniej raz w roku." [źródło].

5. Wymień filtr powietrza. Filtr powinien być wymieniany co trzy miesiące (lub zgodnie z zaleceniami producenta), a na pewno przed rozpoczęciem nowego sezonu chłodniczego lub grzewczego.

6. Sprawdź obwody, aby upewnić się, że połączenia elektryczne są włączone.

7. Upewnić się, że zasilanie w piecu/klimatyzatorzejest włącz one.

Następnie należy sprawdzić, czy urządzenia zewnętrzne nie są przerośnięte i zużyte.

Wyposażenie zewnętrzne, bez którego system nie będzie działał

8. Sprawdzić zewnętrzny zespół skraplacza. Upewnij się, że w urządzeniu lub w jego pobliżu nie ma zatorów i oczyść teren wokół niego. Liście, pnącza i gruz mogą zablokować elementy wewnętrzne i wpłynąć na wydajność urządzenia.

Należy również sprawdzić, czy nie brakuje paneli. Panele służą do osłaniania połączeń elektrycznych.

9. 9. Sprawdzić wzrokowo przewody czynnika chłodniczego. Przewody powinny być zaizolowane. Właściwa izolacja zwiększy wydajność systemu. Naprawy izolacji lub przewodów czynnika chłodniczego powinny być wykonywane przez specjalistę.

10. 10.Sprawdzić, czy zewnętrzne przewody elektryczne nie są zużyte. Jeśli widoczne są uszkodzenia lub zużycie, przed użyciem systemu należy wezwać specjalistę w celu wykonania przeglądu.

11. Należywiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby klimatyzator osiągnął wiek emerytalny. Klimatyzatory mają określoną żywotność. Nawet jeśli urządzenie było odpowiednio konserwowane, w końcu się zużyje.

Ale trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie...

Według portalu Energy.gov, nawet jeśli klimatyzator ma tylko 10 lat, można "zaoszczędzić od 20% do 40% kosztów energii chłodzącej, wymieniając go na nowszy, bardziej wydajny model".

Czas włączyć klimatyzację

Po sprawdzeniu urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych w sposób opisany powyżej, można włączyć system, aby go przetestować.

Krok 1: Obniż temperaturę na termostacie do żądanego poziomu i włącz system na termostacie.

Krok 2:Wyjdź na zewnątrz na stronę i posłuchaj, czy wentylator skraplacza pracuje i czy nie wydaje nieregularnych dźwięków. Powietrze wydostające się z górnej części urządzenia powinno być ciepłe, ponieważ system usuwa ciepłe powietrze z domu.

Krok 3: Pozostawić system na 10-15 minut lub dłużej, aż będzie odczuwalne ochłodzenie temperatury wewnętrznej we wszystkich częściach domu.

Rozwiązywanie problemów i porady dotyczące energii

Ogólnie rzecz biorąc, co najmniej raz w roku należy zatrudnić dobrego serwisanta w celu przeprowadzenia regularnej konserwacji, aby system działał wydajnie w każdym sezonie. Jeśli podczas przeglądu klimatyzacji wystąpiły jakiekolwiek problemy lub wątpliwości, należy wezwać profesjonalistę w celu wykonania przeglądu przed sezonem letnim, kiedy system będzie gotowy do chłodzenia domu.

Aby utrzymać rachunki za energię pod kontrolą w okresie letnim, można obniżyć koszty, po prostu zwiększając temperaturę na termostacie o kilka stopni. Tutaj znajduje się powiązany wpis na blogu, który zawiera dodatkowe wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy i energii poprzez stosowanie zalecanych ustawień temperatury.

Podsumowanie

Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz w gorący, lepki i wilgotny letni dzień, jest przestawienie przełącznika w położenie "włączone" i nic się nie dzieje. Gdy klimatyzator stoi bezczynnie przez co najmniej połowę roku, konieczna jest jego konserwacja lub regulacja.

Teraz nadszedł czas, aby przywrócić systemowi klimatyzacji sprawność i wydajność.