Post

8 bezkosztowych sposobów na poprawę wydajności klimatyzacji

Jak wynika z raportów Departamentu Energii, rachunki za ogrzewanie i chłodzenie mogą stanowić ponad połowę wszystkich wydatków na media.

To sprawia, że korzystanie z centralnej klimatyzacji jest jednym z największych wydatków na energię w typowym amerykańskim domu.

Ponieważ cieplejsza pogoda jest tuż za rogiem, zebraliśmy listę łatwych, niekosztownych sposobów na poprawę wydajności klimatyzacji w Twoim domu, aby pomóc Ci w pełni wykorzystać możliwości systemu przy jednoczesnej kontroli wydatków.

Poniższa lista wskazówek jest częściową listą zaczerpniętą z naszego e-booka "25 sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu i chłodzeniu". W e-booku opisano wspaniałe pomysły na poprawę efektywności ogrzewania i chłodzenia - większość z nich to działania nisko- lub bezkosztowe, które można podjąć.

W tym blogu podkreślamy jednak osiem najlepszych, bezkosztowych sugestii dotyczących konserwacji klimatyzacji. Te wskazówki mogą pomóc w utrzymaniu systemów klimatyzacji w dobrym stanie, gdy pogoda będzie coraz cieplejsza i właściciele domów zaczną włączać swoje urządzenia.

 1. Oczyść okolice zewnętrznego agregatu skraplacza. Twoja jednostka zewnętrzna będzie działać najbardziej efektywnie, jeśli będzie czysta i wolna od zanieczyszczeń. Kliknij tutaj, aby przeczytać nasz artykuł o wydajności HVAC, który zawiera film o tym, jak prawidłowo czyścić skraplacz. Dokładniejsze, dogłębne czyszczenie powinno być wykonane przez profesjonalistę.
 2. Odkurzaj otwory wentylacyjne w pomieszczeniach i utrzymuj je w stanie drożnym. Możesz odkurzać kurz i wszelkie zanieczyszczenia z wewnętrznych otworów wentylacyjnych, aby pomóc w utrzymaniu stałego przepływu powietrza z systemu. Należy również trzymać przedmioty takie jak rolety, meble i zabawki z dala od otworów wentylacyjnych.
 3. Zwiększyć temperaturę w termostacie o kilka stopni. Zazwyczaj regulacja temperatury o 5 - 8 stopni (w dół w zimie, w górę w lecie) może pomóc zaoszczędzić pieniądze i energię. Dzięki programowalnemu termostatowi można automatycznie dostosować temperaturę do różnych pór dnia lub w czasie kilkugodzinnej nieobecności w domu.
 4. Lampy i inne urządzenia wytwarzające ciepło należy trzymać z dala od termostatu. Urządzenia wytwarzające ciepło w pobliżu termostatu będą informować go, że powietrze w domu wymaga większego schłodzenia, co spowoduje, że system będzie pracował dłużej i ciężej niż powinien.
 5. W upalne dnizasłony i żaluzje powinny być zamknięte. Gdy słońce bezpośrednio uderza w okna domu, zasłanianie zasłon lub rolet może powstrzymać część ciepła od ogrzania wnętrza domu.
 6. Udrożnij przewód odpływowy. Przy wewnętrznej wężownicy chłodzącej, zwykle zamontowanej nad
  piecem w piwnicy
  , znajduje się odpływ.
  Jeśli spłuczesz jedną filiżankę wybielacza chlorowego w odpływie klimatyzacji i przepłuczesz go galonem wody, możesz utrzymać odpływ w czystości przez całe lato. Utrzymywanie drożności
  przewodu kanalizacyjnego może uchronić piwnicę przed zalaniem w przypadku zablokowania

  odpływu.
 7. Unikaj używania suszarki i piekarnika w najgorętszych godzinach dnia. Uruchomienie suszarki spowoduje wciągnięcie ciepłego powietrza do domu, a użycie piekarnika doda dodatkowe ciepłe powietrze do domu, co spowoduje, że klimatyzator będzie musiał pracować ciężej.
 8. Zaizoluj wszystkie odsłonięte kanały wentylacyjne. Upewnij się, że przewody przebiegające przez nieklimatyzowaną przestrzeń są odpowiednio uszczelnione, aby nie przeciekały klimatyzowanego powietrza. Widoczne nieszczelności można usunąć za pomocą specjalistycznej taśmy uszczelniającej, która posiada certyfikat UL 181, ale należy się upewnić, że podczas następnej planowej wizyty konserwacyjnej przewody zostaną sprawdzone przez specjalistę. Zaleca się również izolację przewodów za pomocą materiału izolacyjnego o odpowiedniej grubości.

Nie zawsze trzeba wydawać dużo pieniędzy, aby utrzymać inwestycję w centralny system klimatyzacji.

Zrozumienie poszczególnych części systemu HVAC i utrzymywanie go w wydajnej pracy pozwoli utrzymać system w jak najlepszym stanie, gdy będzie najbardziej potrzebny tego lata.

Zalecamy stosowanie pomocnych wskazówek opisanych powyżej wraz z regularną konserwacją, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemu z systemem.

Powyższe wskazówki, wraz z dodatkowymi krokami opisanymi w naszym ebooku "25 sposobów na oszczędzanie", mogą zapewnić, że system działa prawidłowo, a wszystkie jego części są w dobrym stanie.

Pamiętaj, aby przynajmniej raz w roku zlecić profesjonaliście sprawdzenie systemu, aby upewnić się, że urządzenia, połączenia i przewody są gotowe do pracy, gdy nadejdzie ciepła pogoda.